„Świat pod Kyczerą” znów na żywo

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” XXV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Świat pod Kyczerą” w dniach 1 - 10 lipca 2022 roku.

Zniesienie ograniczeń spowodowanych COVID19, pozwala na powrót do organizacji w tradycyjnej formie dużych wydarzeń kulturalnych. Należy do nich Międzynarodowy Festiwal Folklorystycznych „Świat pod Kyczerą”, który w bieżącym roku odbędzie się już po raz dwudziesty piąty. Jubileuszowa edycja zapowiada się wręcz sensacyjnie. Udział w organizowanym przez legnickich Łemków z Zespołu „Kyczera” festiwalu, potwierdziły między innymi zespoły z Meksyku, Serbii, Chile, Nepalu, Turcji, Ukrainy, Burundi i Panamy.  Dwa ostatnie kraje zaprezentują się festiwalowej publiczności po raz pierwszy. Festiwal rozpocznie się 1 lipca i potrwa dziesięć dni, odwiedzając kilkanaście miejscowości na Dolnym Śląsku i w Ziemi Lubuskiej. Gospodarzami dużych koncertów galowych, poprzedzonych barwnymi korowodami i animacjami ulicznymi, będą: gmina Rudna (1 lipca), Polkowice i Szprotawa (2 lipca), Lisiec w gminie Lubin (3 lipca), Wołów (5 lipca), Wrocław (6 lipca), Polanica-Zdrój (7 lipca), Bytom Odrzański (8 lipca) i Zamienice w gminie Chojnów (9 lipca). Finał całego wydarzenia, po raz pierwszy, zaplanowano w Legnickim Polu (10 lipca). Wcześniej, w dniu 4 lipca, odbędzie się jubileuszowa gala na legnickim Rynku. Podczas tego koncertu, nastąpi wręczenie organizatorom „Świata pod Kyczerą” certyfikatu FIDAF - Federation of International Dance Festivals, federacji zrzeszającej najbardziej prestiżowe festiwale folklorystyczne w świecie. Przy tej okazji należy wspomnieć, że już wcześniej legnicki festiwal został przyjęty w poczet IOV - International Organization of Folk Art. Koncerty i animacje z udziałem poszczególnych zespołów zaplanowano także w domach pomocy społecznej, noclegowni, stołówce charytatywnej, domach dziecka oraz na oddziałach szpitalnych. Dopełnieniem występów, będą warsztaty artystyczne, prezentacje rzemiosła ludowego i kulinariów, kiermasze wydawnictw poświęconych historii i kulturze Łemków.

Zobacz film promocyjny

Głównymi partnerami stowarzyszenia "Kyczera" są: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego, Gmina Legnickie Pole, Centrum Kultury Gminy Rudna, Centrum Kultury w Polkowicach, Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju, Gmina Chojnów, Gmina Lubin, Urząd Miejski we Wrocławiu, Szprotawski Dom Kultury, Wołowski  Dom Kultury, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bytomiu Odrzańskim. Organizację festiwalu wsparły finansowo: Fundacja KGHM Polska Miedź, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Gmina Legnica. „Świat pod Kyczerą” jest członkiem Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej.

Szczegóły festiwalu na stronach i w serwisach: www. kyczera.eu, lck.art.pl, Facebook i YouTube.

Zespoły, które zgłosiły swój udział w 25. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Świat pod Kyczerą”:

1. Ballet Folklorico de Pucon BAFPU - Pucon - Chile

2. "Abrasevic" - Kralievo - Serbia

3. Agrupacion Folklorica Encantos de mi Panama - Panama Oeste - Panama

4. Akayazwe Troupe - Bujumbura - Burundi

5. "Druzhba" i „Vesnyanka” - Równe - Ukraina

6. Everest Nepal Cultural Group - Kathmandu - Nepal

7. Tourism Folklore Research Centre TUFAK - Ankara - Turcja

8. Ballet Foklorico Aztlan de Mexico - Cuautitlan Izcali Edo de Mexico - Meksyk 

9. Soleil d'or d'Algierie - Sidi Bel Abbes - Algieria

10. Juventud Portena - Buenaventura – Kolumbia

11. Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – Legnica - Polska

12. Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” – Legnica - Polska

13. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok” – Wrocław – Polska

14. Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” – Gorzów Wielkopolski - Polska

    Aktualności

    Data dodania
    20 czerwca 2022