"Tu i teraz - widzę, słucham, pytam" - debata publicystyczna z udziałem dr Nadii Gergało-Dąbek

29 maja 2023 r. dr Nadia Gergało-Dąbek z Centrum Europy Wschodniej UMCS wzięła udział w programie redaktora Ryszarda Montusiewicza pt. "Tu i teraz - widzę, słucham, pytam" na antenie TVP3 Lublin.

fot. zrzut ze strony lublin.tvp.pl

Podczas audycji komentowano aktualną sytuację Ukrainy w rosyjsko-ukraińskim konflikcie zbrojnym. W ostatnich dniach życie mieszkańców Kijowa jest brutalnie zakłócane przez coraz bardziej zmasowane ataki rakietowe ze strony Rosji zarówno w dzień, jak i w nocy. Ukraina nadal czeka na wsparcie myśliwcami F16. Według prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, posiadanie takiego sprzętu umożliwiłoby wygraną Ukrainy.

Dr Gergało-Dąbek zwróciła uwagę, że w analizach i komentarzach z reguły poruszane są kwestie działań wojennych i sprzętu, jakim dysponują obie strony konfliktu, natomiast nie mniej ważny jest wpływ miękkiej siły rosyjskiej działającej w społeczeństwach europejskich, która odgrywa coraz większą rolę. Ponadto poruszyła ona kwestię potrzeby dekonstrukcji rosyjskich mitów historycznych, m.in. o trójjedynym narodzie wszechruskim czy Rusi jako  póżniejszej Rosji, które nawet po militarnym i politycznym rozstrzygnięciu tego konfliktu zbrojnego nadal będą stanowić zagrożenie zarówno dla Ukrainy, jak i Białorusi.

W programie, oprócz dr Nadii Gergało-Dąbek, udział wzięli również: prof. Mieczysław Ryba z Instytutu Historii KUL, dr Andrzej Szabaciuk z Instytutu Europy Środkowej oraz KUL i dr Grzegorz Gil z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.

Zapraszamy do obejrzenia całości programu.

    Wydarzenia

    Data dodania
    30 maja 2023