Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
15 grudnia 2023 r. podczas uroczystego podpisania porozumienia przedłużającego współpracę pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a Biurem Terenowym Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) odbyło się wręczenie certyfikatów uznania za pomoc uchodźcom oraz ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą pracę w dziedzinie wysiedleń przymusowych i uchodźstwa.
Certyfikatem uznania za stworzenie Wspólnej Przestrzeni dla uchodźców i działania pomocowe uhonorowane zostało Akademickie Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka oraz skupieni wokół niego wolontariusze i wolontariuszki. W ramach tej przestrzeni zorganizowano szereg działań: strefę mamy i dziecka, opiekę nad dziećmi uchodźców, pomoc w tłumaczeniach, punkt informacyjny, kursy języka polskiego, salę komputerową z dostępem do Internetu i urządzeń wielofunkcyjnych, przystosowanych dla osób ukraińskojęzycznych oraz wydarzenia kulturalne dla dzieci ukraińskich. Centrum Europy Wschodniej UMCS również miało swój udział w tych działaniach - dr Nadia Gergało-Dąbek w ramach wspólnej przestrzeni prowadziła kurs języka polskiego dla uchodźców.
Ponadto 15 grudnia br. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu, zorganizowanego wspólnie przez UNHCR, UMCS i KUL, na najlepszą pracę dyplomową (licencjacką/inżynierską i magisterską) i doktorską w dziedzinie wysiedleń przymusowych oraz uchodźstwa. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na kwestię uchodźstwa oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie problemów osób dotkniętych tym zjawiskiem.
Pierwszą nagrodę w konkursie w kategorii prac licencjackich uzyskała praca pt. Wyzwania wobec polskiego systemu edukacji związane z napływem uchodźców z Ukrainy. Doświadczenia publicznych szkół podstawowych w Lublinie napisana przez Macieja Goździewskiego pod kierunkiem dr. Andrzeja Jekaterynczuka (Katedra Badań nad Kulturą i Komunikacją, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS). W kategorii prac magisterskich pierwsze miejsce zdobyła mgr Anna Frydrych za pracę pt. Elastyczność w radzeniu sobie, wsparcie społeczne i afektywne miary dobrostanu u uchodźców wojennych z Ukrainy napisaną pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Puchalskiej-Wasyl, prof. KUL. Spośród prac doktorskich laureatem pierwszej nagrody został dr Michał Dworski za rozprawę pt. Dyplomaci z agrement. Polskie powojenne misje dyplomatyczne i konsularne w państwach uznających legalność rządu RP na uchodźstwie (promotor dr hab. Jarosław Rabiński, prof. KUL)
Nagrodzone prace dostarczają ważnych informacji na temat przymusowych migracji i problemów uchodźców zarówno obecnie, jak i w przeszłości. Ponadto zawarte w tych pracach wyniki badań mogą być przydatne dla organizacji zajmujących się pomocą humanitarną oraz dla władz państwowych przyjmujących uchodźców.
Konkurs będzie kontynuowany w przyszłym roku i ma zachęcić do badań naukowych w tej dziedzinie, jak również przyczynić się do rozwoju działań mających na celu poprawę sytuacji uchodźców i osób przymusowo przesiedlonych. Z ramienia UMCS konkurs organizowała dr Nadia Gergało-Dąbek z CEW UMCS, koordynatorka ds. współpracy z UNHCR.
Tekst: dr Nadia Gergało-Dąbek
Zdjęcia: Michał Piłat