Wykłady i prezentacje

Cztery pory roku w górach, czyli jak się przygotować do wyprawy – mgr Agata Stanowska, wprowadzenie i moderacja dr Beata Jarosz (UMCS) 
Góry zadziwiają, cieszą, powalają nabrać dystansu do spraw codziennych. Potrafią być kapryśne, ale – jak głosi norweskie przysłowie – "Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie". Jest w nich tyle piękna, w tylu postaciach, że nie sposób to opisać – trzeba to zobaczyć! Zapraszamy zatem na wędrówkę po górskich szlakach o każdej porze roku [60 min.].

Gospodarka o obiegu zamkniętym (circular economy) w Europie przyniesie integracji europejskiej więcej korzyści niż szkód – pokazowa debata oksfordzka – Koło Naukowe Debat Oksfordzkich UMCS, wprowadzenie dr Grzegorz Gil (UMCS), ekspert Team Europe
Gospodarka o obiegu zamkniętym (circular economy) staje się dziś ustawieniem domyślnym w Unii Europejskiej („Europejski Zielony Ład”), które akcentuje przyjmowanie odpowiedzialności za siebie i przyszłe pokolenia. Debata oksfordzka stanowi zaś narzędzie kształtujące postawę odpowiedzialności za słowo i szacunku dla odmiennych opinii. Wydarzenie ma zatem na celu zapoznanie z tą techniką dyskusji oraz z problemem zawartym w tezie, która łączy wątki ekologiczne, społeczne, ekonomiczne i polityczne. W debacie wezmą udział studenci-debatanci z lubelskich uczelni, a oceni ją publiczność za pomocą aplikacji Mentimeter [90 min.].

Inuici – proekologiczny lud Arktyki. Historia z pogranicza badań etnicznych, religioznawstwa i ekologii – mgr Jakub Bijak (UMCS), wprowadzenie i moderacja dr hab. Aneta Ptaszyńska, prof. ucz. (UMCS)
Wykład ma na celu zaznajomienie z zagadnieniami z zakresu badań etnicznych, religioznawstwa i ekologii. Tematem przewodnim jest grupa etniczna Inuitów, czyli rdzennych mieszkańców Arktyki zamieszkujących północne obszary Kanady, Grenlandię i Syberię. Uczestnicy dowiedzą się, czy Inuici są proekologicznym ludem Arktyki, co zostanie przybliżone dzięki spojrzeniu na ich dzieje, wyznawane wartości i wierzenia, a także działania polityczne podejmowane współcześnie [60 min.].

Jak osadnictwo na Marsie może pomóc ocalić Ziemię? – dr Dagmara Stasiowska (AGH Kraków)
Czy robot może zostać rolnikiem, a pszczoła astronautką? Czy jedną butelką wody można napoić całą szklarnię? Odpowiedzi na te pytania poszukują naukowcy z całego świata, próbując wysłać człowieka na Marsa. W trakcie wykładu dowiedziemy się, czy wysiłki te mogą również poprawić jakość życia ludzi na Ziemi [120 min.].

Jak przetrwać upał w mieście – wybrane przykłady z Mississippi – Dr Agnieszka Krzyżewska (UMCS)
W ostatnim raporcie IPCC za największe zagrożenie dla naszej części Europy uznano m.in. fale upałów. Czy jesteśmy przygotowani na długotrwałe i uciążliwe upały w mieście? Co zrobić, gdy nasze mieszkanie zamienia się w „piekarnik”, a na zewnątrz jest jeszcze gorzej? Czy możemy w Polsce zastosować rozwiązania, które są wykorzystywane na gorącym południu USA? Na te pytania poznamy odpowiedź podczas e-wykładu obfitującego w ciekawostki i zdjęcia ze stanu Mississippi [60 min.]. 

Rodzina pszczela – „ssak z wielu ciał” – dr hab. Krzysztof Olszewski (UP Lublin) 
Wykład dotyczy osiągnięć ewolucyjnych pszczoły miodnej na tle ewolucji ssaków [60 min.].