Relacja z Koncertu Debiutów Zespołu Tańca Ludowego UMCS

Koncert Debiutów ZTL UMCS odbył się w dniu 9 marca 2014 r.

W niedzielę o godz. 11.00 w Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka” ze swoim pierwszym tańcem na scenę wyszło 12 nowych par Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Na scenie wystąpiły dwie grupy: najmłodsza - która rozpoczęła działalność w październiku zeszłego roku - oraz grupa, która już wcześniej występowała w ZTL UMCS. Poza tym na scenia pojawiła się kapela składająca się z wielu muzyków, łącznie prawie 60 osób. Zaprezentowano tańce z różnych rejonów naszego kraju, m.in. tańce lubelskie, biłgorajskie, wielkopolskie, podlaskie, sądeckie, zatańczono również poloneza oraz dwa mazury: jednego z opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”, a drugiego z okresu Księstwa Warszawskiego. Artyści zaprezentowali się w bardzo oryginalnych, regionalnych strojach, tradycyjnie wykonywanych ręcznie z naturalnych materiałów. W trakcie dwugodzinnego koncertu na scenie oglądaliśmy tradycyjne tańce w wykonaniu młodych ludzi. 

Koncert rozpoczął mgr Lech Leszczyński – dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego UMCS, który podziękował gościom za przybycie oraz złożył wszystkim Paniom życzenia z okazji Dnia Kobiet. Na początku została przedstawiona krótka historii zespołu. Warto podkreślić, że Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej istnieje od 1953 roku i jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS założonym przez kierownika artystycznego i choreografa mgr. Stanisława Leszczyńskiego. Zespół koncertuje nie tylko w kraju. Polską tradycję prezentowano poza granicami naszego kraju już 307 razy w 56 krajach, na pięciu kontynentach.

Podczas koncertu można było zakupić cegiełkę na rzecz odremontowania Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka”.

Następny koncert debiutów już za rok, zespół natomiast występuje w Lublinie z wielu okazji i bardzo często. Zapraszają na koncerty, a wszystkich zainteresowanych polską kulturą, tańcem i śpiewem zachęcają do przyłączenia się do działalności zespołu.

Tekst opracowała Karolina Kobiałka
Koło Dziennikarskie Studentów Wydziału Politolgii UMCS

    Aktualności

    Autor
    Anna Jakubaszek
    Data dodania
    10 marca 2014