Lublin – Miasto Żaków

Lublin to miasto, które tętni akademickością. Dlaczego? Blisko 60 tys. studentów kształci się na 9 uczelniach wyższych zlokalizowanych w stolicy wschodniej Polski. Należy podkreślić fakt, że 8 tys. żaków stanowi grupę studentów zagranicznych – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej posiada największą ich liczbę – kształci około 1600 osób.

Jednym z argumentów przemawiającym za wyborem Lublina jako miejsca do studiowania jest akademickość miasta – miejsca tworzonego przez studentów i dla studentów. Na co dzień mieszka i kształci się tutaj około 60 tys. studentów na 9 uczelniach wyższych – 5 publicznych i 4 prywatnych. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest największą uczelnią we wschodniej Polsce – na 12 wydziałach kształci około 18 tys. studentów. 

Studenci chętnie wybierają Lublin z uwagi na komfort życia oraz na wysoki poziom kształcenia. Uczelnie, obok bogatej oferty edukacyjnej, corocznie rozszerzanej o nowe kierunki (np. Sustainability Management prowadzony w ramach Związku Uczelni Lubelskich), rozbudowują oraz modernizują swoją infrastrukturę i zaplecze badawcze, wspierają aktywność naukową i pozanaukową studentów oraz podejmują działania skierowane do absolwentów.

Na tle lubelskich uczelni UMCS wyróżnia się nie tylko największą liczbą studentów, ale przede wszystkim imponującym dorobkiem naukowo-badawczym, docenianym w kraju i za granicą. Świadczą o tym zarówno przyznawane certyfikaty, np.: akredytacja europejska ECTN dla Wydziału Chemii czy akredytacja ELA (European Logistics Association) dla kierunku logistyka na Wydziale Ekonomicznym, a również przynależność do prestiżowego konsorcjum europejskich uniwersytetów ATHENA (Advanced Technology Higher Education Network Alliance).

Lublin Aktywny

Oferta naukowa to zaledwie jedna z wielu składowych atrakcji, które Lublin proponuje mieszkańcom i odwiedzającym. Lubisz aktywnie spędzać wolny czas? Na miłośników sportów – zarówno tych amatorskich, jak i zawodowych czekają dziesiątki sekcji sportowych, które prowadzą Akademickie Związki Sportowe. Koniecznie sprawdź co przygotował AZS UMCS LUBLIN.

Poznając Lublin z pewnością napotkasz tak kultowe obiekty sportowe jak park wodny Aqua Lublin, stadion miejski piłkarsko-żużlowy „Z5” czy nowoczesny stadion sportowy Arena Lublin. To właśnie ten ostatni stanowi także atrakcję turystyczną, gdzie można odwiedzić Muzeum Historii Sportu. W ostatnich latach Arena była gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO U21 czy Mistrzostw Świata U20, U36, a także wielu kulturalnych wydarzeń jak koncerty międzynarodowych sław: Alvaro Solera, Alphaville czy The Cranberries.

Dla osób chcących poruszać się rowerem po Lublinie miasto oferuje przejazdy Lubelskim Rowerem Miejskim, a do tego liczne ścieżki i szlaki rowerowe. Do wyboru są także hulajnogi elektryczne czy wynajem aut, a nawet kajaków.

Kultura na przecięciu szlaków

„Miasto Inspiracji”, „Miasto Kultury”... mówiąc o Lublinie te hasła stosowane są zamiennie. To tutaj od ponad 700 lat przenikają się kultury Wschodu i Zachodu funkcjonując w niewzruszonej symbiozie, harmonii. Przemierzając kolejne dzielnice i doświadczając miasta napotkasz liczne ślady historii – zarówno tej dawnej, z początków poprzedniego milenium, jak i ubiegłego stulecia. Codzienne spacery staną się swoistą opowieścią wśród „przemawiających” murów. 

W ciągu całego roku organizowanych jest wiele wydarzeń  zaczynając od Nocy Kultury, przez Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia oraz Carnaval Sztukmistrzów, aż po Jarmark Jagielloński. A to ledwie początek... Na co dzień czekają na Ciebie liczne wydarzenia w Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur, Akademickim Centrum i Kultury Mediów UMCS Chatka Żaka czy Bramie Grodzkiej – Teatrze NN. Tutejsze programy są rozbudowane i wypełnione niemal od poniedziałku do niedzieli. Z kolei jeśli preferujesz relaks na świeżym powietrzu warto zanurzyć się w lokalnym folklorze w Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogrodzie Botanicznym UMCS, bądź odpocząć nad Zalewem Zemborzyckim czy Bystrzycą.

Jedno jest pewne – rozpoczynając swoją przygodę z Lublinem nie będziesz się nudzić i spotkasz wiele osób podzielających Twoje pasje i sposób spędzania czasu poza zajęciami. To idealne miejsce dla usamodzielniających się 20-latków, którzy szybko docenią kompaktowość miasta i łatwość funkcjonowania w nim, zdobędą zawodowe doświadczenie. Dołącz do lubelskich żaków i zacznij kreować swoją przyszłość.

Do zobaczenia w Lublinie!

Magdalena Drwal, Maciej Cieciora

    Aktualności

    Data dodania
    14 sierpnia 2023