Europejski Dzień Statystyki

 

20 października 2023 roku już po raz ósmy obchodzimy Europejski Dzień Statystyki pod hasłem:

„Statystyki dla lepszego rozwoju w szybko zmieniającym się świecie.” 

Statystyka jest kluczowym narzędziem obserwacji i analizy rozwoju społecznego. Bogactwo cennych informacji na temat trendów, procesów i zachowań społecznych prowadzi do lepszych decyzji i poprawy polityki publicznej na wszystkich szczeblach władzy.

Skuteczna realizacja polityki wymaga dostępu do wiarygodnych i otwartych danych. W dobie cyfryzacji i sztucznej inteligencji szczególnie ważne jest zaufanie do statystyki publicznej oraz umiejętność poprawnego korzystania z danych. Jak odróżnić fake newsy od faktów? Jak walczyć z dezinformacją? Wiedza z zakresu statystyki i wizualizacji danych gwarantuje pewność poruszania się w chaosie informacyjnym, a świadoma debata publiczna w oparciu o oficjalne statystyki to krok w stronę rozwoju społecznego i gospodarczego.

Z okazji Europejskiego Dnia Statystyki chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na szereg działań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), mających na celu popularyzację wiedzy statystycznej, jak i jej promocję na arenie krajowej i międzynarodowej.

GUS realizuje swoją misję i zapewnia równoprawnyrównorzędny i równoczesny dostęp do wynikowych informacji statystycznych. GUS udostępnia nie tylko bazy danych, lecz także innowacyjne narzędzia służące do ich prezentacji, takie jak:

  • Portal Geostatystyczny to innowacyjne narzędzie do prezentacji danych w ujęciu przestrzennym;
  • System Monitorowania Usług Publicznych (SMUP) dostarcza jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom oraz społeczeństwu informacji niezbędnych do kompleksowej oceny usług świadczonych na poziomie lokalnym.

GUS współpracuje z wieloma partnerami na arenie międzynarodowej. Organizuje szereg konferencji z udziałem zagranicznych partnerów, uczestniczy w spotkaniach grup sterujących, roboczych, eksperckich i zadaniowych w ramach systemów statystycznych Unii Europejskiej (UE), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (EKG ONZ) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

W kraju prowadzi działania edukacyjne kierowane do ogółu społeczeństwa, pracowników administracji publicznej, uczniów i studentów. Zachęcamy zatem do:

  • uczestnictwa w licznych konferencjach i seminariach organizowanych przez GUS oraz tych, w których GUS pełni rolę patrona np. konferencja naukowa Demograficzne zróżnicowanie przestrzenne Polski. Konsekwencje społeczne i ekonomiczne - 15.11.2023, konferencja promująca projekt Wrota Statystyki - 30.11.2023, MET2024 – lipiec 2024.
  • uczestnictwa w warsztatach/zajęciach edukacyjnych – każda uczelnia/szkoła może zgłosić chęć udziału w warsztatach określając jaka tematyka byłaby by interesującą, Jak to zrobić? Wejdźcie na stronę  i sprawdźcie ofertę poszczególnych Urzędów Statystycznych;
  • udziału w licznych konkursach np. Konkurs na najlepszą pracę magisterską i doktorską z zakresu statystyki – organizowany przez GUS, Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych – patronat honorowy GUS.

Zachęcamy do zapoznania się z Raportem GUS 2017-2022 , który przedstawia całokształt naszych działań, do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej stat.gov.pl oraz śledzenia mediów społecznościowych.

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    24 października 2023