Spotkanie Akademickiego Dyskusyjnego Klubu Książki

Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów, miłośników literatury i czytania, na kolejne spotkanie Akademickiego Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się pod hasłem „Książki reportażowe”.

Termin: środa, 20 marca br., godz. 15.00

Miejsce: Biblioteka Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, ul. Głęboka 45

Wstęp wolny!

Bohaterkami najbliższego spotkania będą właśnie książki reportażowe. Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością wśród czytelników? Których autorów czytamy najchętniej? Czego szukamy w książkach reportażowych? Na te i inne pytania zechcemy odpowiedzieć w zaplanowanej dyskusji.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się opowieściami na temat ulubionych książek reportażowych (przynieście je ze sobą!) i tych, którzy poszukują lekturowych inspiracji.

Jak zwykle nie zabraknie dobrej kawy, słodkości i miłych gadżetów.


Znakiem firmowym literatury skandynawskiej jest kryminał, twórcy iberoamerykańscy dali światu realizm magiczny, a my jesteśmy na najlepszej drodze, aby światową marką uczynić «polski reportaż» - mówił krytyk literacki Robert Ostaszewski.

Polski reportaż to gatunek, który rozsławiły takie nazwiska, jak Wańkowicz, Kapuściński, Krall, Jagielski, Szczygieł, Hugo-Bader… i który cały czas prężnie się rozwija. Do grona znakomitych polskich reportażystów dołączyli twórcy nowej generacji, jak Filip Springer, Witold Szabłowski, Olga Drenda, Justyna Kopińska, Andrzej Muszyński, Magdalena Kicińska, Agata Romaniuk, Ewa Winnicka… Znakomitych polskich reportażystów można by tak wymieniać bez końca, a i tak może się zdarzyć, że kogoś pominiemy.

Rodzimy rynek książki bez wątpienia „reportażem stoi”, a wybór książek non-fiction wartych przeczytania jest zdecydowanie niemały [zob. Ruch wydawniczy w liczbach 2022. Książki]. Na każdej liście bestselerów znajdziemy dziś coraz więcej książek z etykietą reportaż/ literatura faktu, a z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że chętnie czytamy reportaże wojenne, podróżnicze, społeczno-obyczajowe, biografie, autobiografie, wspomnienia, wywiady czy publicystykę [zob. Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku].


Organizatorem spotkania jest Katedra Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

    Aktualności

    Data dodania
    18 marca 2024