Pejzaże dźwiękiem nagrane | Dźwiękownia

Po krótkiej wakacyjnej przerwie wracają wydarzenia "Dźwiękowni"! Czwarte już spotkanie naszego cyklu poświęcone będzie zagadnieniom pejzażu dźwiękowego oraz nagrań terenowych.

Pejzaże dźwiękowe to termin, którego początków można upatrywać w ekologii akustycznej. Dziedzina ta, zapoczątkowana przez R. Murraya Schafera, otwiera pole do rozmów dotyczących dźwięków otaczających człowieka, ich wpływu na życie codzienne, a także relacji człowiek–środowisko.

Nasi goście – Izabela Dłużyk i dr Justyna Anders-Morawska postarają się rozwinąć te kwestie, skupiając się zarówno na pejzażach miejskich, jak i przyrody, wyjaśniając jednocześnie pojęcia związane z soundscapem. Przybliżą również praktyki powiązane z rozwojem ekologii akustycznej, a zwłaszcza field recording, który umożliwia rejestrację konkretnych pejzaży dźwiękowych.

Termin: czwartek, 29 września br., godz. 18:00

Miejsce: sala widowiskowa Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a, Lublin) oraz online na FB Warsztatów Kultury

Wstęp wolny

Działanie towarzyszące: Dźwiękownia | Słuchowisko przyrodnicze Izy Dłużyk - (piątek 30 września br., godz. 18:00).

O prelegentach:

Izabela Dłużyk – urodziła się w 1989 roku w Gdańsku. Od urodzenia jest osobą niewidomą. Jak sama przyznaje, może właśnie to wykształciło u niej szczególną wrażliwość na dźwięk. Już w dzieciństwie zaczęła przejawiać zainteresowanie przyrodą, zwłaszcza ptakami i ich głosami. Stopniowe poznawanie dźwiękowego bogactwa natury wkrótce przerodziło się w pasję nagrywania nie tylko ptaków, lecz także innych zwierząt i odgłosów przyrody, która to pasja towarzyszy Izabeli do dziś. Jednocześnie, coraz głębsze wnikanie w świat ptaków zaowocowało fascynacją pewną szczególną ich grupą – papugami, z którymi obecnie dzieli swoje życie. Podczas studiów wyższych, po latach nagrywania o charakterze wyłącznie amatorskim, Izabela rozpoczęła pracę na w pełni profesjonalnym sprzęcie, z wykorzystaniem mikrofonu specjalnie dostosowanego do rejestrowania odgłosów przyrody. Jednocześnie ukończyła anglistykę i rusycystykę na Uniwersytecie Gdańskim. W 2015 roku nawiązała współpracę z australijskim wydawnictwem Listening Earth, które opublikowało trzy jej albumy: „Echoes from the ancient forest”, „Morning at the Lutownia river” oraz „Morning soundscapes from the Biebrza marshes”. W roku 2016 nakładem wydawnictwa Soliton ukazały się na rynku polskim stworzone przez nią płyty „Echa krainy żubra” z Puszczy Białowieskiej oraz „Echa krainy łosia” z bagien biebrzańskich. W tym samym roku wydawnictwo LOM ze Słowacji opublikowało płytę jej autorstwa „Soundscapes of summer”, a rok później ukazała się kolejna płyta, „Soundscapes of spring”. Obie pozycje docelowo mają stanowić element większego cyklu „The four seasons”, poświęconego czterem porom roku, z którego kolejne dwie płyty są obecnie w przygotowaniu. Planowana jest także publikacja tego cyklu w języku polskim, wzbogacona o fotografie przyrody. W roku 2017 Izabela Dłużyk odbyła wyprawę do Peru w celu dokumentowania dźwiękowych pejzaży z deszczowych lasów Amazonii. Nagrania z tamtej wyprawy zostaną opublikowane już wkrótce.

Justyna Anders-Morawska – adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich. W swoich badaniach zajmuje się obecnie audiosferą miasta jako przedmiotem zainteresowania polityk miejskich. Poszukuje sposobu, dzięki któremu pejzaż dźwiękowy miasta przestanie być traktowany przez pryzmat zarządzania hałasem, a stanie się przedmiotem projektowania wrażliwego na tożsamość i estetykę przestrzeni. Jest członkinią Urban Music Studies Scholars Network na Uniwersytecie Leuphana w Luneburgu. Od 2019 r. w redakcji “Glissando”, gdzie pisze głównie o zagadnieniach związanych z ekologią dźwięku i projektowaniem dźwiękowym miast i przestrzeni publicznych.

„Dźwiękownia” to cykl spotkań poświęconych dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach.

Cykl "Dźwiękownia" został przygotowany przez Warsztaty Kultury we współpracy z Katedrą Teorii Mediów Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

    Aktualności

    Data dodania
    23 września 2022