Nasze pracownice uhonorowane medalami Miasta Lublin

Zgodnie z coroczną tradycją, z okazji Dnia Kobiet Prezydent Miasta Lublin uhonorował medalami lublinianki, które przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta, a także angażują się w pracę na rzecz mieszkańców Lublina. Niezwykle miło nam poinformować, że wśród laureatek znalazły się naukowczynie z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

„Siła współczesnej kobiety” – pod tym hasłem 7 marca br. w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Kobiet, podczas której władze miasta wręczyły medale zasłużonym lubliniankom. W tym roku wyróżnienia otrzymało 15 laureatek, przedstawicielek m.in. nauki, kultury, medycyny, sportu, wolontariatu czy mediów.

W tym zaszczytnym gronie znalazły się dwie panie związane z naszym Instytutem: dr Elżbieta Pawlak Hejno i dr hab. Danuta Kępa-Figura, prof. UMCS.

Do problematyki emancypacji kobiet na różnych poziomach i w różnych sferach ich aktywności odnosi się w swoich publikacjach naukowych jedna z nagrodzonych – dr Elżbieta Pawlak-Hejno z Katedry Komunikacji Medialnej UMCS, polonistka i medioznawczyni. To także organizatorka konferencji naukowych poświęconych m.in. feminizmowi, sufrażystkom, kobietom naukowczyniom, a także inicjatorka Szkoły Współczesnej Uważności- cyklu warsztatów tworzenia reportażu. Jej projekt zdobył m.in. statuetkę Laureata na najlepszą Innowację Społeczną w obszarze przejścia z systemu edukacji na rynek pracy w ramach projektu „Mikro innowację — makro korzyści”:

- Szkoła Społecznej Uważności, czyli umiejętność przekazania wiedzy medialnej, tego jak tworzy się reportaż na działania, które pozwalają rozwijać indywidualne cechy naszych studentek i studentów. To projekt, którego elementy możemy wciąż stosować w dydaktyce i z tego jestem szczególnie dumna – powiedziała.

Z kolei dr hab. Danuta Kępa-Figura, prof. UMCS z Katedry Dziennikarstwa UMCS jest badaczką języka komunikacji społecznej, kultury języka, językowych aspektów kultury popularnej, autorką wielu książek i prac naukowych, które upowszechniły w Polsce mediolingwistykę. Prof. Danuta Kępa-Figura zaangażowana jest również w propagowanie poprawności języka w mediach. Od 15 lat współorganizuje konferencje naukowe z cyklu „Współczesne media”. Współpracuje m.in. z Polskim Towarzystwem Komunikacji Społecznej (przewodnicząca sekcji) oraz Polskim Towarzystwem Edukacji Medialnej (członkini zarządu).


Tegoroczne laureatki zostały zgłoszone przez Forum Kobiet Lublina, czyli organ doradczy, opiniotwórczy i pomocniczy w sprawach życia społeczno-gospodarczego oraz kulturalnego Miasta Lublin. Do jego zadań należy m.in. promowanie aktywnego udziału kobiet w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym, działania na rzecz wyrównywania szans kobiet oraz zwiększenia ich partycypacji społecznej czy inicjowanie działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego.

Dotychczas Medalem Prezydenta Miasta Lublin zostały uhonorowane także dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS prof. dr hab. Iwona Hofman i prodziekan ds. studenckich Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS dr hab. Małgorzata Adamik-Szysiak, prof. UMCS, które na co dzień dbają, aby siła i rozwój naszego Instytutu opierały się na współpracy.

Wszystkim Paniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Cieszymy się, że nasze wspólne wysiłki są zauważane i doceniane!


Fot. UM w Lublinie

    Aktualności

    Data dodania
    9 marca 2024