Dźwiękownia | W poszukiwaniu straconej ciszy

Zapraszamy serdecznie 30 czerwca (czwartek) br. na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dźwiękownia! Tym razem spotkanie będzie poświęcone dychotomii cisza/hałas w jej rozumieniu środowiskowym i muzycznym. Wielu z nas zastanawia się, czy współcześnie jesteśmy jeszcze w stanie doświadczać ciszy i jaką rolę pełni ona w codziennym życiu.

Dr hab. Sebastian Bernat i dr hab. Tomasz Misiak postarają się odpowiedzieć na te pytania, definiując jednocześnie pojęcie ciszy i hałasu. Opowiedzą o myśleniu akustycznym w przestrzeni publicznej i krajobrazie, które przekłada się m.in. na przestrzeganie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, co powinno być uwzględniane w planowaniu przestrzennym i projektowaniu urbanistycznym. Przyjrzą się także ciszy oraz hałasowi jako środkom stylistycznym, które znajdują zastosowanie w twórczości muzycznej. W swoich rozważaniach odniosą się również do idei pejzażu dźwiękowego (soundscape).

Nieważne czy jesteście zapalonymi audiofilami, muzykami, audiologami, czy dźwiękowymi naukowcami – z tego spotkania na pewno wyniesiecie coś dla siebie.


Kiedy: 30 czerwca 2022, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa (II piętro) oraz online na FB Warsztatów Kultury

Wstęp wolny


Działania towarzyszące:


O prelegentach:

Sebastian Bernat – geograf, profesor uczelni, zatrudniony w Katedrze Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Jego badania koncentrują się głównie na percepcji i przemianach krajobrazu, planowaniu i zarządzaniu krajobrazem oraz turystyce kulturowej. Autor ponad 180 publikacji naukowych i popularnonaukowych, redaktor naukowy kilku publikacji zbiorowych z zakresu studiów krajobrazowych. Autor monografii „Dźwięk w krajobrazie. Podejście geograficzne” (Wyd. UMCS Lublin, 2015). Członek Zarządu Komisji Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Organizator Interdyscyplinarnych Seminariów Krajobrazowych, także dotyczących tematyki dźwięku i ciszy. Wieloletni koordynator wydziałowy Lubelskiego Festiwalu Nauki. Pasjonat organów i muzyki organowej.

Tomasz Misiak – dr hab., filozof, kulturoznawca, dziennikarz radiowy, artysta. W swoich poszukiwaniach, łącząc refleksję filozoficzną, historyczną i estetyczną, podejmuje namysł nad tymi kontekstami współczesnej kultury, w których istotną rolę odgrywa dźwięk i sprzężone z nim, rozmaite sposoby słuchania. Autor książek „Estetyczne konteksty audiosfery” i „Kulturowe przestrzenie dźwięku”, współredaktor książek „Sposoby słuchania” oraz „Słuchanie medium”, a także wielu artykułów w czasopismach naukowych i opracowaniach zbiorowych. Współzałożyciel wytwórni Antenna Non Grata popularyzującej współczesną muzykę improwizowaną, eksperymentalną i elektroniczną. Podstawowy obszar zainteresowań: sztuka i estetyka współczesna, sound studies, ekologia akustyczna, obecność dźwięku w kulturze współczesnej, muzyka. W działalności artystycznej stara się wykorzystywać napięcie pomiędzy analogowymi i cyfrowymi technologiami przekształcającymi dźwięk oraz witalność szumu radiowego. Na co dzień pracownik naukowy Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu.


„Dźwiękownia” to cykl spotkań poświęconych dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach.

Na najbliższy rok zaplanowane są 6 spotkań odbywających się cyklicznie raz w miesiącu. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zagadnieniu – od tego, jak odbieramy i emitujemy dźwięk, przez to, jak go poszukujemy, a w końcu jak go przetwarzamy. Zagadnienia te rozpatrywać będą specjaliści z różnych dźwiękowych światów: artyści, audiolodzy i audiofile, reżyserzy i reporterzy, foniatrzy i lektorzy, ludzie nauki i dziennikarze. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na usłyszenie ciekawego wielogłosu i zmianę perspektywy rozumienia otaczających nas zjawisk.
Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty, koncerty i spacery dźwiękowe.

Cykl "Dźwiękownia" został przygotowany przez Warsztaty Kultury we współpracy z Katedrą Teorii Mediów Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

    Aktualności

    Data dodania
    27 czerwca 2022