9. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego

30 lipca w Zamościu rozpoczęło się największe wydarzenie popularyzujące język ojczysty i literaturę polską. Festiwal Stolica Języka Polskiego przez kolejne dni do 5 sierpnia odbywa się w Szczebrzeszynie. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie po raz drugi jest partnerem Pasma Językowego. Tegoroczna impreza przebiega pod hasłem „Cała nadzieja w literaturze”.

fot. FB/Festiwal Stolicy Języka Polskiego

W tym roku festiwalowi patronuje Sławomir Mrożek, wybitny pisarz, rysownik i dramaturg. Każdego dnia program przewiduje spotkania poświęcone życiu i twórczości Mrożka. Jedną z wyjątkowych gościń będzie jego żona: Susana Osorio-Mrożek. Organizatorzy przygotowali mnóstwo warsztatów, widowisk filmowych czy teatralnych, koncertów literackich, jak również wiele wartościowych paneli dyskusyjnych z ludźmi ze świata literatury, sztuki oraz mediów.

W ramach pasma językowego, którego partnerem jest UMCS, odbywają się także rozmowy dotyczące języka we współczesnej komunikacji publicznej, mediach, polityce i marketingu pod hasłem przewodnim: „Język mówi mediami – media mówią językiem”. Rolę kuratora pasma językowego w tym roku pełni dr hab. Paweł Nowak, prof. UMCS z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Na scenie zagoszczą m.in. językoznawcy, medioznawcy czy dziennikarze na co dzień pracujący w naszym Instytucie, a w szczególności prof. dr hab. Iwona Hofman, dr hab. Grażyna Stachyra, prof. UMCS, dr hab. Jakub Nowak, prof. UMCS, dr hab. Marta Wójcicka, prof. UMCS, dr Wojciech Maguś, dr Ewa Bulisz.


Pasmo językowe jest tłumaczone na Polski Język Migowy przez Magdalenę Gach i dostępne również w streamingu.

Szczegółowy program oraz wszystkie informacje dotyczące festiwalu znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

    Aktualności

    Data dodania
    1 sierpnia 2023