8. tom z serii „Recepcja mediów” w nowym formacie!

W grudniu 2022 roku nakładem Wydawnictwa UMCS ukazał ósmy tom z serii „Recepcja mediów” – po raz pierwszy w formacie e-booka. Książka ta, zatytułowana jako Recepcja mediów. Wnioski z badań – lata 2020-2021 została wydana pod redakcją dr hab. Anny Granat z Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

W niniejszym tomie zaprezentowano wyniki badań związanych głównie z recepcją środków masowego przekazu w czasie pandemii COVID-19. Ze względu na to, że publikacja dotyczy lat 2020–2021, jest to szczególnie uzasadnione. Temat wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 pandemii zdominował wszelkie inne problemy badawcze, gdyż dotknął większości ludzi na całym świecie w zasadzie we wszelkich sferach życia, w tym w sferze odbioru mediów.

Na łamach 6-rozdziałowej książki autorzy szukają odpowiedzi na pytanie, co warto uznać za tytułowe „pandemiczne antidotum”, omawiają ważny temat edukacji medialnej w zakresie cyfryzacji edukacji jako wyniku zapotrzebowania na odmienny sposób kształcenia w okresie pandemii COVID-19, prezentują kwestie odbioru reklamy i nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, a także obrazują językoznawczy punkt widzenia przekazów medialnych z perspektywy ich odbiorców.

Należy podkreślić, że ostatni rozdział ma zupełnie inny charakter. Taras Didyk przedstawia w nim funkcję propagandową stron okładkowych czasopism satyrycznych „Крокодил” і „Перець” w czasach ZSRR.
Tekst ten nie dotyczy pandemii, mimo że badania były prowadzone w tym właśnie czasie, natomiast ma charakter jak najbardziej aktualny w wymiarze profetycznym. Tom ósmy Recepcji mediów ukazał się bowiem w 2022 roku, kiedy Rosja dopuściła się zbrojnego ataku na Ukrainę, wywołując wojnę. Wojna zglobalizowała się w wymiarze informacyjnym, opartym na manipulacji i propagandzie, a ta zaś, w wykonaniu rosyjskim, ma swoje niechlubne źródło w propagandzie ZSRR.

Młody badacz z Ukrainy, biorący obecnie (w 2022 roku) czynny udział w obronie swojej ojczyzny, zjawisko to bardzo szczegółowo, umieszczając w szerokim kontekście historycznym, omówił rok przed inwazją, przybliżając odbiór wybranych stron okładkowych dwóch satyrycznych czasopism.


Publikacja jest dostępna do pobrania na stronie Wydawnictwa UMCS w zakładce E-booki.


Tekst: Anna Granat

    Aktualności

    Data dodania
    30 stycznia 2023