Recital „4x100+100”. Eugénio de Andrade, Natália Correia, Mário Cesariny de Vasconcelos, Mário-Henrique Leiria i Wisława Szymborska - 100. rocznica urodzin

16 maja 2023 w CJP/Camões odbył się recital „4x100+100” z okazji 100. rocznicy urodzin jednych z największych postaci literatury portugalskiej i polskiej Noblistki.

Recital miał na celu ukazanie ostatniego stulecia portugalskiej kultury poprzez utwory Eugénio de Andrade, Natálii Correii, Mário Cesariny de Vasconcelosa i Mário-Henrique Leirii. Ich poezja to różne spojrzenia na  Portugalię w czasach dyktatury, gdzie jedynie geniusz i ironia były w stanie zerwać jej kajdany.

W związku z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej, recital był również podróżą przez świat widziany oczami polskiej Noblistki. Pomimo różnic w doświadczaniu rzeczywistości przez wymienionych poetów i poetki, istnieje wiele podobieństw, które recital starał się pokazać.

Artyści Filipe Lopes, José Carlos Tinoco i Ana Cristina Pereira ze Stowarzyszenia Ideias z Portugalii oraz studentki portugalistyki UMCS stworzyli niepowtarzalną atmosferę, gdzie duch poezji, po prostu, unosił się w powietrzu.

    2023

    Data dodania
    16 maja 2023