II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ameryce Łacińskiej - patronat CJP/C

14 kwietnia 2015 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie odbył się II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ameryce Łacińskiej. Patronat nad konkursem objęły następujące instytucje: Ambasada Chile w Polsce, Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego Prof-Europe, Szkoła Języka Hiszpańskiego "Villablanca" w Lublinie, a także Centrum Języka Portugalskiego/Camões.

Konkursowi towarzyszyły spotkania uczniów gimnazjów i liceów lubelskich z zaproszonymi gośćmi, które stanowiły okazję do poszerzenia wiedzy nt. zróżnicowanego i niezwykłego świata Ameryki Łacińskiej.

Prof. dr hab. Barbara Hlibowicka-Węglarz - konsul honorowa Federacyjnej Republiki Brazylii w Lublinie oraz dyrektor Centrum Języka Portugalskiego/Camões, przywitała uczestników konkursu i pogratulowała organizatorom interesującego przedsięwzięcia. Podkreśliła, jak ważna jest współpraca szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z uczelniami wyższymi. Zachęcała uczniów do odkrywania Ameryki Łacińskiej, jej fascynującej historii, kultury i przyrody. Wspomniała o Brazylii i ważnej roli, jaką odgrywa język portugalski w Ameryce Łacińskiej (ponad dwieście milionów ludzi posługujących się tym językiem).

Dr Natalia Klidzio z Zakładu Studiów Portugalistycznych UMCS, w swoim wystąpieniu mówiła o Brazylii jako ojczyźnie polskich imigrantów i zaznaczyła wkład Polonii w rozwój tego kraju. Przedstawiła Brazylię jako siódmą potęgę świata, podkreślając prężnie rozwijającą się gospodarkę. Omówiła również główne aspekty polityki brazylijskiej i zaprezentowała ciekawe slajdy z różnych regionów Brazylii. Opowiadała również o wielokulturowości Brazylii i codziennym życiu mieszkańców tego kraju. Zachęcała zgromadzonych uczniów do zgłębiania wiedzy nt. Brazylii i uczenia się języka portugalskiego w UMCS.

    2015

    Data dodania
    14 kwietnia 2015