Zaproszenie na wystawę „Kwan Khao” Saitip Majewskiej

Zapraszamy na wystawę prac Saitip Majewskiej w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS przy ul. Zana 11.

Urodzona w 1985 roku w Nakhon Si Thammarat w Tajlandii. W 2013 roku przeprowadziła się do Polski, obecnie mieszka w Krakowie. W 2009 roku ukończyła studia z zakresu rzeĽby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Chiang Mai w Tajlandii.


W 2020 roku Saitip ukończyła studia magisterskie z grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace s± zwi±zane z życiem, anatomi±, matkami, kobietami, człowiekiem i natur±. W jej twórczo¶ci pojawiaj± się kwiaty, ro¶liny czy zwierzęta, których Saitip Majewska używa jako symboli na drodze do symbiozy między życiem człowieka i zwierz±t. Inspiracje z tych dziedzin s± wykorzystywane do kreacji dzieł sztuki w różnych formach, takich jak: ceramika, rysunek, malarstwo, grafika, rzeĽby i instalacje.

O wystawie:

„Kwan Khao” to tajski rytuał ryżowy, którego nazwa oznacza „maskotkę ryżu”. Kwan Khao jest zwykle wykonywany przed pojawieniem się ziaren ryżu. Jest to stary tradycyjny rytuał, który rolnicy posiadaj±cy pola ryżowe wykonuj± za każdym razem, gdy ro¶liny zaczn± wydawać ryż z kłosów. W¶ród rolników panuje powszechne przekonanie, że odprawienie tej szczególnej ceremonii zapewni łatw± uprawę i przyniesie obfite plony. Rolnicy modl± się oraz proszę matkę ryżu Mae Phosop o dobre i zdrowe produkty. To także wyraz wdzięczno¶ci dla Mae Phosop, Bogini Ryżu, która pomogła ludziom żyć do dzi¶. Rytuał jest również ¶wietnym sposobem na budowanie dobrego morale rolników i ich rodzin, zachęcaj±c ich do ciężkiej pracy.

Wernisaż:
13 maja 2021, godz. 18:00
Galeria Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie
ul. Zana 11

Dodatkowych informacji udziela:
mgr Renata Gogol
Koordynator ds. Promocji
Wydział Artystyczny UMCS

    Informacje prasowe

    Data dodania
    10 maja 2021