UMCS: prof. Kupisz o kulisach uchwalenia Konstytucji 3 maja

Zbliża się wyjątkowe święto, 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Jest to wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków i osób związanych z naszym krajem.

Z tej okazji przygotowaliśmy materiał wideo z wypowiedzią eksperta – prof. Dariusza Kupisza z Katedry Historii XVI-XIX w. i Europy Wschodniej, Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zachęcamy do udostępniania nagrania, w którym Pan Profesor przybliża kulisy uchwalenia Konstytucji 3 maja – ówczesne nastroje polityczne, przebieg obrad Sejmu Wielkiego, znaczenie aktu oraz powiązane z nim zdarzenia.

– W październiku 1788 roku zebrał się w Warszawie Sejm, który przeszedł do historii pod nazwą "Czteroletniego" ze względu na tak długi okres trwania lub "Wielkiego" ze względu na reformy, które na nim przeprowadzono – tłumaczy prof. Dariusz Kupisz. – Rosja wycofała wojska z Polski. W ten sposób po raz pierwszy niemal od ćwierćwiecza w Warszawie nie stacjonowali rosyjscy żołnierze, a poseł Katarzyny II stracił swoją dotychczasową moc sprawczą. Caryca zgodziła się również na zwołanie sejmu polskiego (...). W atmosferze pewnej euforii, że oto  będzie można obradować bez nacisku wojsk i rosyjskiego ambasadora, rozpoczęto posiedzenia – opowiada.

Link do pobrania wideo, napisów oraz stopklatki: https://we.tl/t-XjT9ChoBrR (aktywny przez 7 dni)
*Materiał został zrealizowany przez Zespół Centrum Prasowego UMCS.
 
 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    30 kwietnia 2021