Tydzień Mózgu 2021 na UMCS

Ostatnia dekada XX wieku została okrzyknięta dekadą mózgu. W celu uczczenia jednego z najbardziej enigmatycznych narządów ludzkiego ciała zdecydowano, że jeden z tygodni marcowych będzie czasem szczególnej refleksji nad wiedzą, jaką już zdobyliśmy na temat jego funkcjonowania. W tym roku Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów, Studenckie Koło Naukowe Psychologii „Adesse” oraz Studenckie Koło Naukowe Kognitywistów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zapraszają na obchody Tygodnia Mózgu 2021 #MariaMyśli, który odbędzie się w dniach 15–21 marca br.

W ramach obchodów zaplanowano cykl wydarzeń odbywających się w formie on-line. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach prowadzonych przez koła naukowe oraz wykładach naukowców z różnych dziedzin zajmujących się poznawaniem układu nerwowego. Tegoroczne prelekcje będą prowadzili zagraniczni oraz polscy eksperci. Wśród nich znajdą się tak znakomite nazwiska jak:

  • prof. Alan D. Baddeley, Departament of Psychology, University of York, Wielka Brytania
  • dr Livia Tomova, Department of Psychology, University of Cambridge
  • dr Will Gervais, Department of Life Sciences, Brunel University w Londynie
  • prof. dr hab. Ewa Szepietowska, Katedra Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii, UMCS
  • prof. dr hab. Alina Borkowska, Wydział Nauk o Zdrowiu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
  • prof. dr hab. Aneta R. Borkowska, Katedra Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii, UMCS
  • prof. dr hab. Włodzisław Duch, Katedra Informatyki Stosowanej UMK, Toruń
  • dr Kinga Gaweł, profesor uczelni, Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • dr Agnieszka Zelek-Molik, Zakład Biochemii Mózgu, Instytut Farmakologii im. J. Maja PAN, Kraków
  • mgr inż. Monika Herian, Zakład Farmakologii, Instytut Farmakologii im. J. Maja PAN, Kraków
  • prof. dr hab. Marek Hetmański, Katedra Ontologii i Epistemologii, UMCS
  • prof. dr hab. Grzegorz Wójcik, Katedra Neuroinformatyki i Inżynierii Biomedycznej, UMCS

Z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych przygotowany został konkurs „Ucz się z głową”, którego celem jest rozwijanie wiedzy związanej z budową oraz funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego, dziedzinami neuronauk, a przede wszystkim neurobiologią i neuropsychologią. Przyczyni się on również do promowania młodych talentów i kreowania pozytywnego podejścia do nauki.

W konkursie może wziąć udział uczeń, który pod kierunkiem nauczyciela przygotuje pracę w dowolnej technice (referat, prezentację, film, komiks, grę komputerową lub planszową) zgodnie z zasadami wskazanymi w Regulaminie (w załączniku). Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca 2021 r. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody książkowe oraz gry planszowe. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 marca 2021 r. w trakcie obchodów Światowego Tygodnia Mózgu 2021.

*Tydzień Mózgu jest światowym świętem neuronauki – nauki leżącej na pograniczu wiedzy biologicznej, medycznej, biofizycznej, psychologicznej oraz informatycznej. Od 1998 r. Tydzień Mózgu obchodzony jest również w Polsce, zwłaszcza w dużych ośrodkach akademickich, np. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy Toruniu.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    12 marca 2021