Transplantacja dla życia

26 stycznia to ważna data – tego dnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przypada on w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, którego dokonano w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621 taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954). W tym roku mija 55 lat od tego wydarzenia.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie włączył się w akcję promowania postaw transplantologii i idei transplantacji komórek, tkanek i narządów. Z tej okazji Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka we współpracy z Centrum Prasowym UMCS przygotowało wyjątkowy materiał wideo dotyczący transplantacji i donacji narządów.
Do udziału w inicjatywie zostali zaproszeni specjaliści:

  • prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, Prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • dr n. med. Olga Tronina – nefrolog i transplantolog z Kliniki Medycyny Transplantologicznej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM;
  • p. Klaudia Nestorowicz z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Opowiedzieli oni o tym, kto może zostać dawcą, jakie wyzwania wiążą się z przeszczepianiem narządów, z jakimi obawami mierzą się pacjenci oraz jak przeszczep może zmienić życie chorego.

W nagraniu uczestniczy także Prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. Uczelni, który podzielił się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z chorobą powodującą konieczność przeszczepu wątroby. Perspektywa pacjenta, który dzięki donacji mógł wrócić do pełni zdrowia, pokazuje, jak ważna jest świadomość społeczna dotycząca dawstwa narządów. Przekłada się ona bowiem na możliwość ratowania ludzkiego życia.

Z bohaterami reportażu rozmawiają: Grażyna Stankiewicz i Paweł Bik.

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Fot. Radio Plus Radom

    Aktualności