Studenci z Poczdamu odwiedzili UMCS

W roku akademickim 2016/2017 Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS podjął współpracę z Uniwersytetem w Poczdamie w ramach programu Erasmus+. Z tej okazji 15 lutego br. nasz Uniwersytet gościł grupę 21 studentów z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu w Poczdamie pod opieką dr Agnieszki Hudzik oraz dra Lothar’a Qinkensteina.

Fot. Bartosz Proll

Goście z Poczdamu w godzinach porannych zwiedzili Centrum Języka i Kultury Polskiej oraz zapoznali się z bieżącą ofertą kursów języka polskiego, zaprezentowaną przez dr hab. Annę Dunin-Dutkowską oraz dra Bartłomieja Maliszewskiego w języku angielskim.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Inkubatorze Medialno-Artystycznym w ACK „Chatka Żaka”, w którym studenci zobaczyli salę widowiskową oraz studio nagrań. Zwiedzanie było połączone z pokazem tłumaczenia symultanicznego z języka polskiego na język niemiecki i rosyjski przy użyciu specjalistycznego sprzętu do wykonywania tłumaczeń w terenie tour-guide. Pod opieką pracownika ZLS, mgra Konrada Szulgi, tłumaczenia te wykonali studenci lingwistyki stosowanej: Szymon Krauze (I rok studiów magisterskich) oraz Anton Tsvid (I rok studiów licencjackich).

Następnie grupa studentów o zaawansowanej znajomości języka polskiego uczestniczyła w warsztatach tłumaczeniowych w laboratorium symultanicznym. Zajęcia przeprowadzone zostały w języku polskim i niemieckim przez dr Ilonę Kubejko oraz dr Iwonę Machowicz. Całość uwieńczyła prezentacja w języku niemieckim dr Marty Michaluk na temat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Instytutu Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej oraz możliwości kształcenia w ramach specjalizacji translatorycznej na kierunku lingwistyka stosowana. Na koniec ze studentami spotkała się Prorektor ds. Kształcenia, dr hab. Alina Orłowska, prof. nadzw.

Autor:
dr Marta Michaluk, Koordynator Progamu Erasmus w ZLS 

Relacja TV UMCS:

Fotorelacja:

    Aktualności

    Data dodania
    16 lutego 2017