Prezentacja Skarbów z IX-XIII wieku - zaproszenie na pokaz zamknięty

Zapraszamy serdecznie w najbliższą środę - 25 listopada o godz. 11.00 do Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS (Biblioteka Główna UMCS, III piętro, ul. Radziszewskiego 11, Lublin). Podczas specjalnego, zamkniętego pokazu, zostaną zaprezentowane Państwu trzy skarby wyrobów jubilerskich, głównie ze srebra, datowane na czasy IX-XIII wieku, odkryte w trakcie prac wykopaliskowych związanych z realizacją międzynarodowego projektu „Grody Czerwieńskie – złote jabłko polskiej archeologii”. Znaleziska zarówno ilością, jak i klasą wytwórczości - kilkakrotnie przewyższają odkrycie roku 2011 w plebiscycie National Geographic.

Waga odkryć:

Skarb pierwszy – odkryty w trakcie wykopalisk na grodzisku w Czermnie Czerwieniu znajdował się w sakwie złożonej przy zmarłej osobie. Zawiera biżuterię do ozdoby głowy wykonaną ze srebra. Ma kapitalne znaczenie dla datowania końca funkcjonowania tej średniowiecznej twierdzy. Pokazuje „ostatnie chwile dramatu” jej mieszkańców.

Skarb drugi – natrafiono na niego przypadkiem, ale wydobyto metodami archeologicznymi (dr S. Sadowski UMCS). Zawiera POSIEKANE ozdoby srebrne najwyższej jakości artystycznej datowane na X/XI wiek! Wygląda na depozyt ukryty przez średniowiecznego jubilera, w okoliczności jakiegoś, na razie nie określonego jeszcze zagrożenia lub na „oszczędności” w kruszcu mieszkańca, powstającego właśnie osiedla przy grodzie w Czerwieniu.

Skarb trzeci – gigantyczny zbiór (kilkadziesiąt egzemplarzy) srebrnych wyrobów jubilerskich najwyższej klasy, datowanych na X/XI wiek! Skarb pozyskany staraniem Muzeum im. dra Janusza Petera z Tomaszowa Lubelskiego.

Realizowane obecnie prace wykopaliskowe pozwalają zakładać, iż gród Czerwień powstaje pod koniec X w. W wiekach VII-IX ziemie nad Huczwą i środkowym Bugiem nie wyróżniają się niczym specjalnym. Dopiero ekspansja państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz Włodzimierza Wielkiego przynosi zasadniczą zmianę: powstaje potężny gród w dzisiejszym Czermnie i pojawia się elita (możni). To właśnie o jej obecności świadczą oba ukryte na przełomie X i XI w. skarby. Wśród tworzących je ozdób mamy te, o które łatwiej było w Gnieźnie, jak i te, które trafiły nad Huczwę ze wschodu, z Rusi. Kto więc wzniósł warownię w Czermnie/Czerwieniu? Piastowie czy Rurykowicze? Dyskusja wybuchnie z nową siłą.

Beneficjent skarbów: Muzeum im dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Badania pod kierunkiem dra hab. prof. UR Marcina Wołoszyna z udziałem dra Tomasza Dzieńkowskiego i dra Sylwestra Sadowskiego z UMCS.

Dodatkowych informacji w tej sprawie udziela: prof. Andrzej Kokowski. Uwaga! Podczas pokazu istnieje możliwość fotografowania oraz filmowania prezentowanego znaleziska.

 

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    23 listopada 2015