Pomnik patronki UMCS wpisany do rejestru zabytków

Miło nam poinformować, że pomnik patronki naszego Uniwersytetu – Marii Curie-Skłodowskiej - został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Posąg, znajdujący się w sercu miasteczka akademickiego, stanowi ważny punkt na mapie Lublina zarówno dla społeczności akademickiej, jak i wszystkich mieszkańców.

Pomnik uczonej to blisko 4,5-metrowa rzeźba odlana z brązu, umieszczona na dwuczęściowym postumencie w centralnej części placu jej imienia. Inicjatorem postawienia monumentu był Rektor UMCS w latach 1959-1969, prof. Grzegorz L. Seidler, a jego twórcą znany rzeźbiarz Marian Konieczny. Odsłonięcie posągu odbyło się w 1964 roku i było kulminacyjnym momentem uroczystych obchodów 20-lecia UMCS, a jednocześnie 30-lecia śmierci noblistki.

W prawej dłoni patronka uczelni trzyma książkę, zaś rękawy ma podwinięte. Obiekt zdobią okolicznościowe dedykacje, na cokole od frontu: „Marii Curie-Skłodowskiej uniwersytet jej imienia i społeczeństwo”, a na tylnej ścianie: „W XX rocznicę założenia uniwersytetu 1944-1964”.

Przypomnijmy, że z końcem czerwca 2020 r. zakończyła się modernizacja pomnika. Prace koncentrowały się przede wszystkim na cokole, który został wzmocniony i zabezpieczony, natomiast sama figura Marii Curie-Skłodowskiej została poddana pracom konserwatorsko-zabezpieczającym.

Fot. Archiwum UMCS

    Aktualności