Pokazać światu siłę – wernisaż wystawy fotograficznej

Już 27 lutego br. (poniedziałek) o godzinie 17.00 w Centrum Historii Sportu w Lublinie (stadion Arena Lublin) odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Pokazać światu siłę. Kadra narodowa Ukrainy w judo osób niesłyszących” autorstwa Arkadiusza Zawadzkiego. Będzie to ekspozycja zdjęć pełnych emocji, determinacji oraz walki o swoje marzenia.

Mija dokładnie rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Znajdując bezpieczne schronienie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie reprezentacja Ukrainy w judo mogła spokojnie zająć się przygotowaniem do Igrzysk Olimpijskich Osób Niesłyszących odbywających się w Brazylii. Zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania oraz miejsca do ćwiczeń w tym najważniejszym okresie przygotowań, stanowiły największy wyraz solidarności i zaangażowania w pomoc potrzebującym. Jednocześnie pokazały one jedność i siłę relacji całej społeczności uniwersyteckiej UMCS. 

Dzięki pełnej koordynacji działań oraz wspólnym inicjatywom Władz, pracowników i studentów oraz wsparciu udzielonego przez MOSiR Lublin, możliwe było spotkanie reprezentacji z Ukrainy wraz z całym sztabem szkoleniowym w Centrum Kultury Fizycznej UMCS.  

— Ekspozycja „Pokazać światu siłę” przedstawia chwile związane z pobytem zawodników ukraińskiej Kadry Narodowej w Judo Osób Niesłyszących na UMCS-ie, ich emocje oraz determinację związane z osiągnięciem celu, jakim był udział w Igrzyskach. Jest jednocześnie obrazem międzynarodowej solidarności, która wyznacza nowe ścieżki w budowaniu wzajemnej historii obu narodów — podkreśla dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS, Dyrektor Centrum Kultury Fizycznej UMCS.

Arkadiusz Zawadzki, autor zdjęć przedstawionych na wystawie uwiecznił moment treningów reprezentacji narodowej Ukrainy. Każda z fotografii jest przedstawieniem emocji, pokonywania granic i ogromnej siły charakteryzujących zawodników kadry: — Chciałbym tą wystawą oddać hołd niesamowitym zawodnikom Reprezentacji Narodowej Ukrainy w judo dla niesłyszących, prawdziwych wojowników, którzy dla mnie stali się prawdziwą inspiracją do rozwoju w wielu aspektach mojego życia — opowiada fotograf.

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury Fizycznej UMCS, Centrum Promocji UMCS, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie oraz Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Patronat medialny objęli Akademickie Radio Centrum oraz Telewizja Akademicka TV UMCS.

Serdecznie zapraszamy całą społeczność akademicką do udziału w wydarzeniu.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 27.03.2023 r.  

    Aktualności

    Data dodania
    15 lutego 2023