Otwarcie wystawy pt. "Aleja lubelskiej nauki"

Spektakularną wystawą multimedialną zakończył się kolejny dzień XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki. 22 września br. wieczorem na Placu Marii Curie-Skłodowskiej zainaugurowano ekspozycję pn. „Aleja lubelskiej nauki” / „Avenue of Lublin science”. Wystawa prezentuje sylwetki 25 znamienitych lubelskich uczonych z pięciu uczelni publicznych: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Lubelskiej.

W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS prof. Wiesław Gruszecki, opiekun wystawy dr Karol Pomykała wraz ze studentami, a także koordynatorzy LFN z innych uczelni lubelskich. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 24 września 2021 r. w godz. 9:00-21:00.

Lubelskie uczelnie mogą poszczycić się wieloma naukowcami, którzy w swojej pracy naukowej osiągali i nadal osiągają sukcesy, zmieniając oblicze nauki oraz na zawsze zapisując się w historii nie tylko Lublina, ale i kraju. Wystawa „Aleja lubelskiej nauki” prezentuje naukowców i opisy ich najważniejszych osiągnięć naukowych w formie zdigitalizowanych grafik oraz linorytów. Ekspozycja jest prezentowana na dużych ekranach ledowych.

Projekt stworzony na potrzeby Lubelskiego Festiwalu Nauki został przygotowany przez dziewięcioro studentów 2 roku grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS pod kierunkiem ich wykładowcy, dra Karola Pomykały. Karol Pomykała jest doktorem sztuk pięknych, artystą grafikiem, dyrektorem artystycznym. Związany z Wydziałem Artystycznym UMCS i pracownią Wypukłodruku, rozpowszechnia swoją wiedzę i doświadczenie o grafice. Osobami odpowiedzialnymi za projekty rysunkowe były: Nikola Lupa, Magdalena Korona, Viktoria Piankovska, Valeria Malashewska i Bartosz Kuropiejski. Studentki digitalizujące grafiki to: Paulina Oleksiej, Karolina Kołudzka, Julia Kulczuga i Izabela Kiernicka. W przygotowanie matryc i wycinanie linorytów zaangażowana była cała grupa.

Jak mówi dr Karol Pomykała, kierownik projektu: – Proces twórczy obejmował trzy etapy pracy. Pierwszy polegał na stworzeniu projektów w odpowiedniej stylistyce uwzględniając charakter każdej portretowanej osoby w taki sposób, aby uzyskać spójność wizualną. Kolejny etap, zdecydowanie najbardziej czasochłonny, polegał na wycięciu za pomocą specjalnych dłutek gotowych projektów w matrycach linoleum o wielkości 100 x 70 cm. Proces tworzenia matryc graficznych wymagał od studentów ogromnej cierpliwości i rozwagi. Po kilku tygodniach intensywnej pracy na gotowe matryce została nałożona farba, która za pomocą prasy graficznej została odbita na papierze. Ostatni etap pracy polegał na sfotografowaniu gotowych odbitek i ich obróbka cyfrowa. Na tym etapie studenci bazując na czarno białych odbitkach projektowali finalny wygląd projektów. Proces ten zakładał dodawanie kolorowych akcentów i przetwarzanie projektów tak, aby razem tworzyły spójny zestaw.  Stworzenie tych niesamowitych portretów było nie lada wyzwaniem. Mimo innych obowiązków związanych z uczelnią, grupa studentów zrealizowała to trudne zadanie w niecałe 5 miesięcy.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tej niezwykłej wystawy zaprezentowanej w sercu miasteczka akademickiego – na Placu Marii Curie-Skłodowskiej.

 

 

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    23 września 2021