Niech żyje nauka!

Szanowni Państwo,

19 lutego po raz trzeci obchodzimy Dzień Nauki Polskiej –  święto, które jest wyrazem uznania dla pracy i dorobku wielu pokoleń polskich naukowców. To właśnie oni poprzez swoje dokonania kształtują naszą rzeczywistość, wyznaczają trendy, zapewniają nieustanny postęp społeczny, intelektualny i gospodarczy oraz sprawiają, że świat wokół staje się bardziej zrozumiały. Cieszę się, że coraz częściej, korzystając z różnych technologii czy przedmiotów codziennego użytku, uświadamiamy sobie, że są one także owocem myśli i pracy naukowców. Dzień Nauki Polskiej to idealna okazja, by te wysiłki przywołać, docenić i za nie podziękować.

Decyzję o ustanowieniu tego święta polski parlament podjął w styczniu 2020 roku jako „wyraz najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Mało kto mógł wówczas przypuszczać, że kolejne dwa lata doświadczą nas ogólnoświatową epidemią. Te okoliczności dobitnie pokazały nam, jak ważne są zdobycze nauki i umiejętność szybkiego reagowania naukowców na zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie. Jestem pewny, że większość polskiego społeczeństwa doskonale rozumie te mechanizmy, żywi wdzięczność i ufa ludziom nauki.

Z okazji Dnia Nauki Polskiej życzę Państwu – pracownikom, doktorantom i studentom UMCS zaangażowanym w prowadzenie badań naukowych, sukcesów w naszej aktywności oraz żebyśmy potrafili zachować ciekawość i radość ze zgłębiania tajników wiedzy oraz odkrywania świata. Rozwijajmy się, współpracujmy i inspirujmy wzajemnie w codziennej pracy badawczej!

Z serdecznymi pozdrowieniami

Wiesław Gruszecki
Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej

    Aktualności

    Data dodania
    18 lutego 2022