Konferencja chemiczna z udziałem laureata Nagrody Nobla na UMCS

Ponad pół tysiąca chemików z całej Polski będzie obradować w murach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Okazją do takiego spotkania jest 64. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Lublinie, który odbędzie się w dniach 11-16 września br.

Na uroczyste otwarcie wydarzenia zapraszamy w poniedziałek, 12 września br., o godzinie 9:00 do Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (Plac Marii Curie-Skłodowskiej 5). Wykład Inauguracyjny wygłosi prof. Jean-Marie Lehn, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1987 roku, wykładowca prestiżowego Collège de France, twórca m.in. chemii supramolekularnej.

Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Lublinie to największa konferencja chemiczna organizowana w Polsce, skupiająca zarówno naukowców, nauczycieli, jak i specjalistów pracujących w różnych gałęziach przemysłu chemicznego. W lubelskim Zjeździe weźmie udział blisko 650 naukowców z całej Polski oraz ok. 50 badaczy z Ukrainy. Nie zabraknie wielu znamienitych gości, zarówno laureatów medali i wyróżnień przyznawanych przez TPChem oraz gości z kraju i zagranicy, którzy poprowadzą wykłady plenarne. Obrady tegorocznego Zjazdu będą odbywały się zarówno na Wydziale Chemii, Ekonomicznym oraz Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS i zostaną podzielone na 17 sekcji naukowych. Ich tematyka obejmie wszystkie dziedziny chemii, nad którymi pracują naukowcy i technologowie w polskich ośrodkach badawczych.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, a Komitet Honorowy tworzą m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz rektorzy lubelskich uczelni wyższych. Przewodniczącą Komitetu Naukowego jest prof. Anna Deryło-Marczewska, dziekan Wydziału Chemii UMCS, zaś przewodniczącą komitetu organizacyjnego i lubelskiego oddziału PTCHem - dr hab. Beata Podkościelna, prof. Uczelni z Katedry Chemii Polimerów UMCS.

Więcej informacji na stronie zjazdu: https://zjazd.ptchem.pl/ 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    8 września 2022