Dzień Ziemi 2019

26 kwietnia 2019 r. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z Wydziałem Artystycznym UMCS już po raz dwunasty zorganizował Międzynarodowy Dzień Ziemi połączony z Ogólnopolskim Dniem Geografa.

fot. Bartosz Proll

Światowy Dzień Ziemi to prowadzona na całym świecie akcja promocji postaw ekologicznych, a związane z nią imprezy i wydarzenia organizowane są wiosną w wielu miejscach. Na UMCS organizatorzy przygotowali dla wszystkich zainteresowanych kilkadziesiąt atrakcji. Dzięki prelekcji „Czyj to ślad?” uczestnicy dowiedzieli się, jakie ślady mogą zostawiać zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Było także o jeziorach i ich największych tajemnicach, naturalnych lekach i kosmetykach oraz zwykłej/niezwykłej H2O.

Dzień Ziemi to także różnorodne warsztaty i ćwiczenia praktyczne. Na zajęciach z „Art-recyklingu” uczestnicy stworzyli rękodzieło z wykorzystaniem „odzyskanych” materiałów, zaś na warsztatach „Mikroświat w słoiku” własnoręcznie wykonali ekosystem leśny zamknięty w tym szklanym naczyniu. Poznali też podstawy modelowania 3D oraz wzięli udział w eksperymentach dla młodych naukowców podczas geograficznego laboratorium.

Z zajęć aktywnie angażujących uczestników można także wymienić „Geografię na wesoło, czyli jak nie bać się map” oraz animacje taneczne. Odbyło się również wspinanie na mobilnej ściance wspinaczkowej oraz „Aikido – sztuka Samurajów”. Z kolei pracownicy Centrum Kultury Fizycznej UMCS zaprosili wszystkich zainteresowanych do oceny wskaźników zdrowia czy pomiaru siły dłoni.

Ponadto przewidziane były liczne zajęcia w terenie, gry i konkursy, m.in. teleturniej „Familiada geograficzna, „Eko-gra”, „Meteo-quiz” czy „Geocaching” – gra terenowa rozwijająca umiejętności pracy z mapą i GPS’em. Podczas wykładów przybliżono m.in. „Chiński patchwork – na styku tradycji i nowoczesności”, piękno „Ptaków krainy neotropikalnej” i „Mieszkańców poleskich bagien”, zaś o drodze „Z Lublina na K2” opowiedział himalaista Piotr Tomala.

W trakcie Dnia Ziemi można było również obejrzeć ciekawe wystawy fotograficzne, takie jak o Lubelszczyźnie na dawnych mapach czy obliczach Afryki na przykładzie Senegalu i Gambii.

Fotorelacja:

    Aktualności

    Data dodania
    29 kwietnia 2019