Ciekawe projekty w ramach LFN 2015

Poniżej przedstawiamy ciekawe projekty w ramach trwającego XII Lubelskiego Festiwalu Nauki, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

○ Spotkanie z Michałem Rusinkiem - sekretarzem Wisławy Szymborskiej. 22 września w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS, ul. Weteranów 18.
Start: godz. 16.00, Aula CJKP.
Spotkanie poświęcone będzie wspomnieniom osoby i twórczości Noblistki ze szczególnym uwzględnieniem tego, jak Nagroda Nobla zmieniła jej życie.

○ Projekcje filmów fabularnych o laureatach Pokojowej Nagrody Nobla. 22 września w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS w Lublinie, ul. I. Radziszewskiego 16.
Start: godz. 19.00, Sala widowiskowa IMA.
Tego dnia organizatorzy wyświetlą już ostatni film z tej serii. „Goodbye Bafana” (reż. Bille August)- opowieść o Nelsonie Mandeli, który pokojowego Nobla otrzymał w 1991 roku.

Sympozjum "Nauka drogą do Nobla" dla doktorantów i młodych naukowców. 23-24 września w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS w Lublinie, ul. I. Radziszewskiego 16.
Udział w sympozjum i warsztatach możliwy był po wcześniejszym zgłoszeniu, dlatego zapraszamy Państwa dziennikarzy na oficjalną inaugurację wydarzenia z udziałem władz rektorskich i zaproszonych gości. Start: 23.09.2015, godz. 9.00, Sala widowiskowa IMA.

○ Spektakl słowno-muzyczny Pawła Odorowicza pn. „Miłosz w żywych obrazach”. 23 września w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS w Lublinie, ul. I. Radziszewskiego 16.
Start: godz. 19.00, Sala widowiskowa IMA. Wstęp wolny.

To zaskakująca hybryda słów, obrazów i muzyki. Wielopłaszczyznowa interakcja, której efektem jest udźwiękowienie i zobrazowanie człowieka jako j   po prostu narratorem, człowiekiem bliskim, ciepłym, żywym. Jego słowa wyświetlane na ekranie splatają się z wielowymiarowymi, pełnymi symboliki i surrealizmu wizualizacjami Roberta Motyki. Wszystko spaja w całość muzyka Pawła Odorowicza – pomysłodawcy projektu – bazująca na klasycznym instrumentarium (altówka, kwartet smyczkowy i komputer), lecz potraktowana jak kolejna warstwa tkanki. Sam Odorowicz – czy raczej jego kontur – jest tutaj jedynym „żywym elementem scenicznym” zamkniętym wewnątrz poetyckich wizji słów, tworząc spójną, choć nieprzewidywalną całość.
Premiera spektaklu odbyła się 1.10.2011 w Wiedniu, (w Theater Brett, w wersji niemieckiej, według autorskiego tłumaczenia poezji Miłosza). Spektakl pokazywany był również w Krakowie (w legendarnej Piwnicy pod Baranami, w wersji polskiej), w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w Edynburgu (m.in. na Festiwalu Fringe, w wersji polskiej i angielskiej, z wykorzystaniem tłumaczeń samego Miłosza).
Warstwa muzyczna projektu została objęta programem stypendialnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011.

○  Rap vs Nobliści – premiera koncertu. 24 września w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS w Lublinie, ul. I. Radziszewskiego 16.
Start: godzina 19.00, Sala widowiskowa IMA. Wstęp wolny.

Podczas nietypowego koncertu RAP vs NOBLIŚCI lubelski raper Tomasz DOLAR Dymek i Agnieszka AGABUM Kołczewska (conga, djembe) zmierzą się z twórczością Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Będzie to pełen kolorów słowno-muzycznych 30-minutowy pokaz artystyczny. Poezja Noblistów zostanie ukazana w sposób nowoczesny, nietuzinkowy i interesujący zarówno dla młodego, jak i dorosłego słuchacza-widza.
Raper DOLAR ukaże wyjątkowo opracowane przez siebie wiersze Wisławy Szymborskiej (m.in. „Tutaj” czy „Metafizyka”) oraz niełatwe do zrymowania wiersze Czesława Miłosza (m.in. „Przypowieść o maku”), okraszone kolorami rytmów afrykańskich, kubańskich, azjatyckich, polinezyjskich, jamajskich, a także polskich zaprezentowanych przez perkusistkę Agnieszkę Kołczewską.

Jednocześnie informujemy, że pełen wykaz projektów wszystkich uczelni i instytucji biorących udział w Festiwalu, znajduje się na stronie: http://www.festiwal.lublin.pl/, w zakładce "Program".

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    22 września 2015