Rozstrzygnięcie czwartej edycji konkursu „Opowiedzieć Świat” 2016

Mamy przyjemność ogłosić wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepsze opowiadanie. Konkurs stworzono z myślą o uzdolnionej literacko młodzieży celem promowania młodych talentów, jak również w celu podnoszenia kompetencji językowych związanych ze sztuką twórczego pisania.

Organizatorami konkursu są: Instytut Filologii Polskiej UMCS oraz Podlaska Fundacja Wspierania Talentów, która jest również fundatorem nagród i od lat promuje działania uzdolnionej młodzieży. W skład jury wchodzą pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie i są to:
przewodnicząca: dr Anna Tryksza
członkowie: dr hab. Dorota Filar, dr hab. Monika Gabryś-Sławińska, mgr Ilona Gumowska, dr Małgorzata Medecka, dr Aneta Wysocka

W tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi z całej Polski. Otrzymaliśmy też prace od naszych studentów z UMCS-u, z czego bardzo się cieszymy. Komisja otrzymała aż 81 prac reprezentujących, m. in. Lublin, Międzyrzec Podlaski, Zamość, Rabkę-Zdrój, Lubartów, Mielec, Rzeszów, Łódź i wiele innych miast. Wpłynęły opowiadania od studentów, lecz w przeważającej części były to prace młodzieży ponadgimnazjalnej.

Ze względu na bardzo wyrównany poziom prac Komisja postanowiła przyznać aż cztery główne nagrody. Są to: pierwsza, trzecia i dwie równorzędne drugie nagrody. Postanowiliśmy także wyróżnić dwa opowiadania. Pierwsze wyróżnienie dla Diany Stepuch i opowiadania „Kufer” za dojrzałe operowanie stylizowanym językiem oraz umiejętność budowania wiarygodnych rysunków postaci opowiadania, świetne dialogi, konsekwentną fabularnie i dramaturgicznie konstrukcję świata przedstawionego. Drugie wyróżnienie dla Bartosza Kumora i opowiadania „Solipsyzm” za intrygujące, mocne i wiarygodne przedstawienie świata młodych ludzi, ich pasji – muzyki, ale i używek, a przede wszystkim za bardzo dobrze zbudowane kreacje bohaterów, wiarygodny, spięty z wizerunkiem postaci język i wartkie dialogi, dojrzałość oraz poczucie humoru.

Oto nasi Laureaci:

 1. Anna Wojciechowska (ZSCHiPS w Lublinie), opowiadanie ***;
 2. Zuzanna Dziedzic (I LO w Kielcach), opowiadanie „Iskra” oraz Agata Szum (ZS nr 1 w Tomaszowie Lubelskim), opowiadanie „Bardzo spracowane ręce;
 3. Gerard Podedworny (III LO w Łodzi), opowiadanie „Kserokopiarka”;

 Wyróżnieni:

 1. Diana Stepuch (UMCS Lublin), opowiadanie „Kufer”;
 2. Bartosz Kumor (II LO w Rzeszowie), opowiadanie „Solipsyzm”.

 

Dodatkową nagrodą dla wyróżniających się prac i ich Autorów jest publikacja opowiadań. W czwartej edycji zbioru „Opowiedzieć świat” znajdą się również następujące utwory:

 1. Karol Biernacki (ZSP w Radzyniu Podlaskim), „Koniec wszystkich dni”
 2. Karolina Bylina (LO w Międzyrzecu Podlaskim), „Wojna zmienia wszystko”
 3. Anna Całka (ZS nr 3 w Puławach), „Zrozumieć świat”
 4. Kinga Grablis (II LO w Grudziądzu), „Park”
 5. Monika Jagodzińska (I LO w Krotoszynie), „Feniks”
 6. Aleksandra Lachowska (LO w Międzyrzecu Podlaskim), „Peron”
 7. Gabriela Niewęgłowska (ZSP w Radzyniu Podlaskim), 1940
 8. Paulina Pietrzak (LO w Międzyrzecu Podlaskim), „Krótka historia o…”
 9. Paweł Plata (I LO w Żywcu), „Początek”
 10. Kamil Rzeszowski (UMCS Lublin), „Wagon pożądania”
 11. Dorota Sembratowicz (IX LO w Lublinie), „Źródła”
 12. Zuzanna Sinicka (LO w Nowej Rudzie), „Historia pewnego dnia”
 13. Agnieszka Tyburcza (UMCS Lublin), „Tatuaże duszy”
 14. Sylwester Zięba (ZST w Mielcu), „To szczęście, które znika”
 15. Nicola Wolniewicz (Liceum Plastyczne w Zielonej Górze), „Powroty”

 

Serdecznie gratulujemy Laureatom, Wyróżnionym i wszystkim Uczestnikom! Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

Przewodnicząca jury

dr Anna Tryksza

  Archiwum ogłoszeń IFP

  Autor
  Anna Tryksza
  Data dodania
  31 marca 2016