AMP Futbol Day w Lublinie

Fundacja Akademia Odkrywców Sportu UMCS przy współudziale Uczniowskiego Klubu Sportowego „Widok” zapraszają serdecznie na mecz AMP Futbolu pomiędzy Stalą Rzeszów a Legią Warszawa. Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 21 sierpnia 2022 r., o godz. 11.00 w Lublinie, na boisku przy Szkole Podstawowej nr 56 (ul. Zemborzycka 63). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Drużyna Stal Rzeszów Amp Futbol jest tegorocznym debiutantem w rozgrywkach ekstraklasy - została założona w 2021 r. W drużynie Stali gościnnie zagra Monika Kukla – zawodniczka Warty Poznań i żeńskiej sekcji reprezentacji Polski. Jej obecność wyraźnie wskazuje, że jest to dyscyplina, w której także kobiety mogą realizować swoje sportowe ambicje i marzenia. Legia Warszawa Amp Futbol to z kolei obecny wicemistrz Polski, z wieloma reprezentantami kraju w składzie.

Amp Futbol (ang. Amputee Football) to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, uprawiana w ponad 60 krajach na całym świecie. W drużynie Amp futbolowej występują zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny dolnej – w przypadku zawodników z pola, oraz po jednostronnej amputacji kończyny górnej – w przypadku bramkarzy. Mecz rozgrywany jest w wymiarze 2×20 minut z 10 minutami przerwy pomiędzy połowami. 

Historia Amp Futbolu w Polsce sięga 2011 roku. Od tego czasu sukcesywnie rośnie liczba klubów posiadających sekcję w tej odmianie piłki nożnej. Nastąpił gwałtowny wzrost umiejętności polskich zawodników i profesjonalizacja w organizacji treningów, zawodów i turniejów Amp Futbolowych. Nasz kraj jest aktualnie trzecią siłą w Europie i siódmą na świecie w tej dyscyplinie.  Polska reprezentacja w Amp Futbolu przygotowuje się obecnie do kolejnych Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie, które odbędą się w Turcji w dniach 01-09 października 2022 r.

W Polsce funkcjonuje obecnie sześć klubów, które występują w Amp Futbol Ekstraklasie, są to: Wisła Kraków Amp Futbol, Legia Warszawa Amp Futbol, Warta Poznań Amp Futbol, TS Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała, Nowe Technologie Różyca i Stal Rzeszów Amp Futbol.

Organizatorzy spotkania zapraszają wszystkie osoby z wadami kończyn do udziału w tworzeniu się nowej sekcji Amp Futbol w Lublinie, a także w Rzeszowie.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    19 sierpnia 2022