Aktywność fizyczna w życiu człowieka

– Wiadomo już od wieków, że sport wyczynowy, zawodowy, amatorski, prowadzi do tego, że lepiej się czujemy. Dbając o zdrowie i ciało, dbamy również o naszą  przyszłość i samopoczucie – tłumaczy Mariusz Siembida, dwukrotny olimpijczyk w pływaniu stylem grzbietowym. – Dana aktywność fizyczna może być zastąpiona innymi ćwiczeniami. To kwestia doboru i świadomości tego, co możemy zrobić (...) bez względu na niepełnosprawność czy kontuzję – można wykonywać wiele innych czynności – mówi. 

– Trzeba dostosować poziom aktywności do indywidualnej jednostki – podkreśla Piotr Jasiulewicz z Centrum Kultury Fizycznej UMCS. – Każdy musi robić to oczywiście z głową - czy jest to osoba pełnosprawna czy niepełnosprawna. Na pewno nie przebiegniemy maratonu bez przygotowania, tak samo bez wcześniejszej wiedzy i treningu nie będziemy od razu grać w piłkę nożną czy siatkówkę – tłumaczy. – W społeczeństwie zachodzą zmiany. Coraz częściej możemy zauważyć osoby z niepełnosprawnościami na siłowniach ogólnodostępnych, rozwinął się sport paraolimpijski, jak i sport osób niepełnosprawnych, np. amp futbol, blind football. Nasz uniwersytet współpracuje również ze szkołami specjalnymi, które coraz częściej zgłaszają chęć organizowania zawodow integracyjnych, a sami uczniowie chcą uczestniczyć w tzw. życiu sportowym. Jest to forma oderwania się od rzeczywistości, problemów... odskocznia od dnia codziennego.

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka specjalnego cyklu filmów, który powstał w celu popularyzacji wiedzy nt. funkcjonowania barier i wsparcia psychologicznego osób z niepełnosprawnościami. 

Inicjatywa przyczynia się do inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Jest to kwestia bardzo ważna w szczególności, że członkami nie tylko społeczności akademickiej UMCS, ale i akademickiego Lublina są także studenci i pracownicy z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. 

Materiał przygotował zespół Centrum Prasowego UMCS we współpracy z Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS.

Realizacja jest współfinansowana z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Fot. B. Proll

    Aktualności

    Data dodania
    16 marca 2021