Środy z Instytutem Filologii Polskiej

W ramach Programu Współpracy IFP UMCS ze Szkołami Partnerskimi w roku akademickim 2021/2022 rozpoczęte zostało przedsięwzięcie ŚRODY Z INSTYTUTEM FILOLOGII POLSKIEJ UMCS. Są to cykliczne spotkania dotyczące języka polskiego i literatury polskiej.

12 stycznia 2022 roku odbył się kolejny wykład. Poprowadził go Pan dr Jarosław Cymerman  z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej IFP UMCS. Oto słowa wprowadzenia do wykładu pt. „Dziady” Adama Mickiewicza na scenie:

„Dziady” Adama Mickiewicza, choć napisane przez twórcę w formie dramatycznej, długo uchodziły za tekst przeznaczony przede wszystkim do czytania. Między innymi dlatego w XIX wieku – pomimo pewnych prób przenoszenia tego tekstu na scenę – nie zrobił on kariery w polskim teatrze. Dopiero w 1901 roku dzięki Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego adaptacji „Dziady” na dobre wkroczyły do repertuaru polskich scen. Od tej pory ich kolejne realizacje autorstwa najwybitniejszych reżyserów wyznaczały ważne momenty nie tylko w dziejach polskiego teatru.

Kolejne spotkanie ukazujące bogactwo języka polskiego i piękno literatury polskiej już w marcu 2022 roku.

    Aktualności

    Data dodania
    12 stycznia 2022