Koła naukowe UMCS wyróżnione w konkursie StRuNa

W miniony weekend odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców StRuNa. Miło nam poinformować, że Koła Naukowe UMCS: Pedagogów i Animatorów Zabawy oraz Kognitywistyki uzyskały wyróżnienia w swoich kategoriach. Celem konkursu jest docenienie osób, które w minionym roku akademickim zrealizowały zespołowo najciekawsze projekty naukowe.

Koło Naukowe Pedagogów i Animatorów Zabawy z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS zostało docenione w kategorii najlepsze „Koło naukowe roku 2022”.  Jak podkreśla opiekun koła, dr Justyna Sala-Suszyńska: – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ zostaliśmy nominowani jako jedyne koło naukowe z Polski z dziedziny Nauk Społecznych. Dodatkowo, do najlepszej siódemki zostały nominowane koła z najlepszych uniwersytetów w Polsce i czołowych kierunków studiów. (…) Czujemy się bardzo wyróżnieni, cieszymy się że nasza praca, zaangażowanie i aktywność w ubiegłym roku akademickim zostały zauważone i docenione na tak ogromną skalę. Podczas uroczystej gali Koło reprezentowały: jego przewodnicząca - Julia Wiatr oraz opiekun - dr Justyna Sala-Suszyńska.

Koło Naukowe Pedagogów i Animatorów Zabawy skupia studentki i studentów kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, którzy mają różne talenty i działają bardzo aktywnie na wielu płaszczyznach. W związku z tym organizację podzielono na siedem sekcji tematycznych, tak żeby każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie. Koło organizuje fora naukowe, konferencje oraz cykliczne spotkania pn. „Inspiracje pedagogiczne”, z udziałem ekspertów z zakresu pedagogiki i psychologii. Studenci prowadzą również projekty badawcze w przedszkolach i szkołach, np. „Patriotyzm w oczach dziecka” oraz mają na swoim koncie publikację scenariusza zajęć w czasopiśmie „Inspirator”. Wydali także własne elektroniczne czasopismo „Rok/365 dni z Kołem Pedagogów i Animatorów Zabawy”. Członkom koła bliska jest też działalność charytatywna, studenci organizują zbiórki na rzecz potrzebujących dzieci, konkursy plastyczne oraz prowadzą animacje dla najmłodszych. Intensywnie działają również w mediach społecznościowych, gdzie publikują ciekawe treści i materiały edukacyjne.

Z kolei Koło Naukowe Kognitywistyki z Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS otrzymało wyróżnienie w kategorii „Konferencja roku 2022” – za organizację międzynarodowego wydarzenia pn. mAIówka 2022 . Warto podkreślić, że do finału zakwalifikowanych zostało 19 kół z 204 zgłoszonych. Podczas gali Koło Kognitywistyki reprezentowali studenci: przewodnicząca - Aleksandra Cząstkiewicz, Konrad Maciąga i Kacper Zacharski. Opiekun, dr Marcin Rządeczka, przybliżył nam wyróżnioną konferencję: - Festiwal naukowy „mAIówka – sztuczna inteligencja oraz jej implikacje prawne, filozoficzne, społeczne oraz poznawcze” to cykl wydarzeń poruszający tematykę Artificial Intelligence i odniesień do życia codziennego. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez KN Kognitywistyki UMCS przy pomocy KN Socjologii Prawa UMCS i SKNP Adesse. Była to okazja do zastanowienia się nad przyszłością (a może już teraźniejszością) funkcjonowania relacji człowiek-technologia. W ramach inicjatywy odbyła się m.in. konferencja, a wśród ekspertów pojawiły się osoby zajmujące się różnymi zastosowaniami AI – od projektu badającego wykorzystanie technologii w tłumaczeniach języka migowego, po innowacje prawne wraz z potencjalnymi zagrożeniami, aż po perspektywy na wykorzystanie AI w walce z fake-newsami. Szczególną ciekawość wzbudził wykład w języku angielskim dra Hajo Greifa „Turing and the Anatomy of Thinking Machines”. W trakcie wydarzenia odbyły się też mini targi pracy z przedstawicielami firmy z sektora IT. Planowana jest również wystawa artystyczna związana z „mAIówką”. 

Konkurs dla młodych naukowców StRuNa organizuje Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Sama nazwa StRuNa oznacza Studencki Ruch Naukowy. Podczas uroczystej gali, która odbywała się 19 listopada w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rozstrzygnięto dwunastą edycję konkursu dla studentów lub doktorantów polskich uczelni, którzy między 1 października 2021 roku a 30 września br. zespołowo realizowali projekty naukowe w ramach kół naukowych, redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich, organów wykonawczych samorządu studentów lub doktorantów. 

    Aktualności

    Data dodania
    23 listopada 2022