Sportowe programy stypendialne

Sukcesy sportowe nie biorą się znikąd. To ciężka praca oraz ogrom czasu, które wkładają w nie sportowcy. Studia nie są ograniczeniem w wejściu na szczyt - wręcz przeciwnie! Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej każdy znajdzie pomocną dłoń w realizacji swoich pasji. Takiego wsparcia udzielają projekty edukacyjne, takie jak "Narodowa Reprezentacja Akademicka" oraz "Program dwutorowej kariery UMCS".

"Narodowa Reprezentacja Akademicka" to projekt finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie kształcenia studentów-sportowców. Program pozwala na przeprowadzanie dodatkowych zajęć dydaktycznych w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego, zgodnie z zaplanowaną liczbą dodatkowych godzin na danego studenta-sportowca. To pozwala na rozwój kariery sportowej połączony z efektami edukacyjnymi na danym kierunku studiów. Do tegorocznej III edycji programu zakwalifikowało się ponad 560 studentów. Ośmu z nich to studenci Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej, wśród których piątka reprezentuje barwy AZS-u UMCS Lublin. Programem objęto między innymi dwie medalistki olimpijskie z Tokio – Małgorzatę Hołub-Kowalik i Malwinę Kopron.

Innym projektem wspierającym studentów-sportowców jest "Program dwutorowej kariery UMCS" Jest on skierowany do osób, które mają wybitne osiągnięcia artystyczne, sportowe, na rzecz wolontariatu, w działalności społecznej lub w działalności badawczej. Podstawą zakwalifikowania do programu są ogólnopolskie lub międzynarodowe wybitne osiągnięcia. Jeżeli chodzi o sport, za takie uznaje się posiadanie co najmniej pierwszej klasy sportowej oraz członkostwo w kadrze narodowej/uniwersjadowej w dyscyplinie objętej programem Igrzysk Olimpijskich/Paraolimpijskich/Uniwersjady. Uczestnicy programu mają możliwość zwolnienia z części zajęć dydaktycznych z uwagi na swoją aktywność, a także zdawania egzaminów i uzyskiwania zaliczeń w formie zdalnej. Studentowi przysługuje również urlop sportowy w przypadku konieczności realizacji programu szkolenia sportowego w okresach przygotowań do międzynarodowych imprez mistrzowskich. Aby zgłosić chęć dołączenia do projektu, należy złożyć wniosek do właściwego dziekanatu UMCS.

Studenci-sportowcy z odpowiednimi osiągnięciami sportowymi mogą także otrzymać wsparcie od Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w postaci Stypendium Rektora. W niej punktowane są sukcesy indywidualne oraz drużynowe, między innymi na Akademickich Mistrzostwach Polski, Europy, bądź świata. Doceniane są również osoby, które reprezentują uczelnię lub państwo na imprezach krajowych i międzynarodowych. Ponadto Stypendium Rektora może otrzymać student, który aktywnie włącza się w organizację wydarzeń o charakterze sportowym.

Więcej informacji na temat powyższych programów znajduje się w linkach poniżej:

  1. Narodowa Reprezentacja Akademicka
  2. Program dwutorowej kariery UMCS
  3. Stypendium Rektora

Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Kontakt:
Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
ul. Langiewicza 22, 20-032 Lublin
tel. (+48) 81 537 79 46, 81 464 37 99
e-mail: biuro@azs.umcs.pl
fb.com/@kuazsumcsKUAZSUMCS

Autor: AZS UMCS

 

    Aktualności

    Data dodania
    18 lipca 2022