„Paszporty Biznesu” na anglistyce UMCS: Most pomiędzy edukacją a środowiskiem biznesowym

Projekt „Paszporty Biznesu" stanowi wyjątkowy 6-miesięczny cykl, obejmujący cztery spotkania dedykowane studentom Wydziału Filologicznego UMCS z przedstawicielami międzynarodowych firm działających na rynku lubelskim. Projekt ten, zainicjowany przez Koło Naukowe Anglistów we współpracy z Biurem Rozwoju Kompetencji UMCS, nie tylko umożliwia bezpośrednie spotkania studentów z pracodawcami, lecz przede wszystkim stanowi realne połączenie świata edukacji z dynamicznymi potrzebami biznesu. „Paszporty Biznesu” to znaczący krok w kierunku integracji środowiska akademickiego z lokalnym rynkiem pracy w Lublinie.

Spotkania z renomowanymi firmami, takimi jak Capgemini, Randstad, PwC i Britenet, zaplanowane na rok akademicki 2023/24, oferowały studentom dostęp do wartościowej wiedzy praktycznej i stwarzały okazję do podpisania oficjalnych porozumień o dalszej współpracy pomiędzy uniwersytetem a wszystkimi zaproszonymi przedsiębiorstwami. Jest to pierwsze przedsięwzięcie na Wydziale Filologicznym tej skali, integrujące akademicką sferę edukacyjną z rynkiem profesjonalnych usług biznesowych w Lublinie. Celem projektu jest dostarczenie studentom praktycznych umiejętności  oraz umożliwienie im bezpośredniego wejścia w interakcję z przedstawicielami firm działających na rynku światowym, kreując most między teorią a rzeczywistością zawodową.

Warto podkreślić, że inicjatywa „Paszporty Biznesu” spotkała się z uznaniem zarówno władz miasta, jak i władz UMCS. „Paszporty Biznesu” poskutkowały zainicjowaniem stałej współpracy anglistyki z Urzędem Miasta Lublin, czego dowodem był udział Koła Naukowego Anglistów w marcu 2024 roku w roli partnera strategicznego w ogólnopolskiej konferencji CheckIT organizowanej przez Lubelską Wyżynę IT.

Projekt „Paszporty Biznesu” to nie tylko inicjatywa anglistów – to także integralna część szerszego projektu „Umiem w Karierę!”, organizowanego przez Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS. Ta owocna  współpraca umożliwia studentom uczelni nie tylko zdobycie cennego doświadczenia, ale także promuje UMCS jako placówkę przyjazną dla przedsiębiorczości i współpracy z biznesem. Warto również podkreślić, że uczestnicy „Paszportów Biznesu” mieli okazję rozwiązywać kreatywne zadania (case studies) przygotowane przez zaproszone firmy. Po każdym spotkaniu trzy osoby z najbardziej interesującymi rozwiązaniami mogły otrzymać wyjątkowe nagrody, w tym specjalistyczne szkolenia, stanowiące dodatkową motywacje dla studentów do aktywnego uczestnictwa w projekcie.

Inauguracyjne spotkanie cyklu „Paszporty Biznesu” z firmą Capgemini odbyło się 24 listopada 2023 roku. Oficjalnego otwarcia dokonał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką, prof. Zbigniew Pastuszak, a głos zabrał Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta, dr Mariusz Sagan, podkreślając znaczenie ścisłej współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym, samorządowymi i biznesowym. Dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Barbara Hlibowicka-Węglarz, przywitała przedstawicieli firmy Capgemini, w tym Michaela Żółtowskiego, Head of Delivery Center Lublin, oraz dwie absolwentki wydziału UMCS - Magdalenę Solarz, Operations Lead, i Małgorzatę Kowal, Senior Team Leader. Spotkanie dostarczyło wglądu w filozofię i wartości firmy działającej na całym świecie w branży usług IT, a uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o kluczowych aspektach związanych z procesem rekrutacyjnym oraz rozwiązać zadania zbliżone do tych, którymi firma zajmuje się na co dzień.

Na spotkaniu z firmą Randstad 15 grudnia 2023 roku gościliśmy przedstawicielki lubelskiego oddziału globalnego potentata branży HR, Agnieszkę Braunberger i Dagmarę Szczerbę. Opowiedziały one o procesie rekrutacyjnym, rozwiewając mity z nim związane. Uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, identyfikując swoje mocne i słabe strony. Zadaniem dla uczestników było stworzenie CV w dwóch językach, a najciekawsze propozycje zostały nagrodzone indywidualnymi sesjami doradztwa zawodowego w biurze Randstad.

Spotkanie z firmą PwC odbyło się 12 stycznia 2024 roku. Gośćmi byli przedstawiciele firmy, reprezentujący lubelski oddział, w tym centrum kompetencyjne Financial Crime Unit. Podczas prezentacji Maciej Dudkowski, kierujący lubelskim oddziałem, dzielił się swoim doświadczeniem, a Patrycja Rogala, absolwentka anglistyki UMCS i członkini zespołu FCU w PwC, przedstawiła etapy rekrutacji i opowiedziała o swojej codziennej pracy. Spotkanie było wyjątkową okazją do zrozumienia, jak wykształcenie humanistyczne pomaga w procesie rekrutacyjnym. Umiejętności nabyte zarówno podczas studiów filologicznych, jak i poprzez aktywność w kole naukowym, odnajdują praktyczne zastosowanie, rzucając światło na istotną rolę tych doświadczeń w rzeczywistości zawodowej.

Przed nami ostatnie spotkanie z firmą Britenet oraz gala podsumowująca cały cykl „Paszportów Biznesu” na wiosnę 2024 roku. Jednak już teraz widzimy, że świadomość znaczenia umiejętności językowych, zwłaszcza w kontekście komunikacji międzykulturowej, rośnie wraz z dynamicznym rozwojem Lublina – miasta oferującego zagranicznym inwestorom doskonałe warunki do prowadzenia działalności w naszym regionie. Anglistyka UMCS od lat kształci specjalistów, których umiejętności są doceniane przez firmy międzynarodowe, otwierające tu swoje liczne oddziały. Inicjatywa „Paszporty Biznesu” to zatem nie tylko korzyść dla studentów, ale także synergia między uczelnią a biznesowym otoczeniem Lublina. Integracja akademickich zasobów z realnymi potrzebami gospodarczymi przynosi pożytek obu stronom, umożliwiając dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów dla lokalnych i międzynarodowych firm inwestujących w nasz dynamicznie rozwijający się region.

Fot. Michał Piłat [Centrum Prasowe UMCS]

 

    Aktualności

    Autor
    Anna Bendrat
    Data dodania
    20 marca 2024