Relacja ze spektaktu „Ekspedycja Mrożek”

Premiera spektaklu „Ekspedycja Mrożek” odbyła się 15 lutego 2014 roku w ACK Chatka Żaka. Pokazy popremierowe miały miejsce dzień później.

Sztuka powstała na zamówienie Akademickiego Centrum Kultury UMCS. Początkowo miała to być inscenizacja dramatu Na pełnym morzu  Sławomira Mrożka, jednak po śmierci pisarza zmieniono zamysł. Postanowiono, że spektakl będzie nawiązywał do różnych dzieł literackich Mrożka. Przede wszystkim czerpano z dramatów: Zabawa, Rzeźnia i Na pełnym morzu. Jednak nie zabrakło też innych gatunków i utworów, np. fragmentów Dzienników i Donosów. W ten sposób powstała Ekspedycja Mrożek. Koncepcję sztuki stworzyła Joanna Lewicka i to właśnie ona zajęła się reżyserią. W obsadzie znalazło się trio aktorów, którzy wcześniej wspólnie wzięli udział w przedstawieniu pt. Zły, są to: Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski i Dariusz Jeż. Nad opracowaniem muzycznym sztuki pracował Łukasz Jemioła, natomiast kostiumami zajęła się Marta „El Bruzda” Góźdź.

Sztuka, tak jak i twórczość Mrożka, jest ponadczasowa i uniwersalna. Jest o dążeniu do wolności, jej iluzji i kłamstwie. W sposób prześmiewczy i ironiczny ukazuje wady ludzi i społeczeństw. Dowodem tego jest publiczność, która często reagowała śmiechem na to, co działo się na scenie. Niegdyś „Chatka Żaka” była bardzo zaangażowana w działalność teatralną. Spektakl ten ma być przełomem, gdyż jest to pierwsza od lat produkcja teatralna ACK.

Tekst opracowała Magdalena Zalewska
Koło Dziennikarskie Studentów Wydziału Humanistycznego UMCS

    Aktualności

    Autor
    Anna Jakubaszek
    Data dodania
    18 lutego 2014