Relacja z konferencji „Paragrafy w świecie sportu”

W dniach 19 i 20 marca 2014 r. odbyła się konferencja zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA pt. Lublin „Paragrafy w świecie sportu”.

Podczas konferencji uczestnicy nie tylko mieli możliwość poznać różne przepisy prawa, ale również wziąć udział w dyskusjach po każdym panelu tematycznym. Wśród uczestników pojawiły się osoby, które prawa nie studiują.

Zgodnie z motywem przewodnim projektu ELSA Day pierwszy panel dotyczył praw człowieka. Zaproszeni goście rozmawiali z publicznością na temat dyskryminacji sportowców, zawodów oraz dyscyplin nieolimpijskich. Uczestnicy ponadto dowiedzieli się, że tylko 6% społeczeństwa regularnie uprawia sport, a najpopularniejszą dyscypliną nieolimpijską jest wędkarstwo. Dużym zainteresowaniem cieszył się również drugi panel „Prawo i odpowiedzialność w sporcie” ze względu na zagadnienia tzw. zakazu stadionowego, bezpieczeństwa imprez masowych.

Kolejny dzień konferencji rozpoczął się od zagadnienia dopingu. Temat został omówiony od strony prawnej i medycznej. Następnie każdy zainteresowany zbudowaniem własnego imperium sportowego mógł przekonać się, jak funkcjonuje klub sportowy, jak go zarejestrować, w jaki sposób kupuje się zawodników, buduje umowy, itd. Ostatni panel dotyczył kwestiy promocji i wizerunku w sporcie.

Wydarzenie nie tylko przybliżyło prawne zagadnienia dotyczące sportu. Poszerzyło horyzonty i niejako zmieniło sposób postrzegania zawodów jako wydarzenia stricte sportowego - teraz uczestnicy mogą analizować również prawne zjawiska towarzyszące wielkim imprezom, o których w mediach zawsze jest głośno.

Tekst opracowała Agnieszka Lasota
Koło Dziennikarskie Studentów Wydziału Humanistycznego UMCS

    Aktualności