Wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Na UMCS działa Zespół ds. wsparcia osób z niepełnosprawnościami, którego misją jest integracja osób z niepełnosprawnościami ze środowiskiem akademickim, wyrównanie szans edukacyjnych, likwidowanie barier oraz przeciwdziałanie wykluczeniu, a także dostosowanie procesu dydaktycznego do studentów/doktorantów o różnych potrzebach wynikających ze stanu zdrowia.

– Od razu jak zgłosiłem się na studia, pani z dziekanatu powiedziała mi, że jest takie biuro, żeby się zgłosić. Tutaj uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje, pomoc techniczną w postaci komputerów, powiększalników, laptopa. Dowiedziałem się także, jakie przysługują mi prawa. Otrzymałem również pomoc ze strony psychologa. To wszystko umożliwiło mi rozwijanie siebie. Moja niepełnosprawność polega na tym, że nie widzę na jedno oko, a na drugie bardzo słabo z powodu guza mózgu, którego miałem. Uważam, że życie jest takie krótkie, że warto coś z nim zrobić – czy dla siebie, czy nawet dla innych. Warto je wykorzystać maksymalnie, jak się da. Pomimo tego, że nie widzę, potrafię nauczyć się coś zrobić, dojść tam, gdzie jeszcze nikt nie doszedł. Jednym słowem: działać – opowiada student Hubert Stolarski.

– Zespół ds. wsparcia osób z niepełnosprawnościami to już 12 lat historii. Przez ten czas udało nam się bardzo dużo osiągnąć i bardzo dużo zmienić, ale przede wszystkim rozszerzyć ofertę wsparcia dla studentów i doktorantów naszej Alma Mater. Staramy się, aby ta oferta odpowiadała cały czas na nowe potrzeby, na nowe pojawiające się problemy i na sytuacje, które również nas zaskakują. Wsparcie, które Państwu oferujemy, staramy się mierzyć na miarę Państwa potrzeb, oczekiwań – opowiada Barbara Zych-Pasek z Zespołu ds. wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Zapraszamy do obejrzenia piątego odcinka specjalnego cyklu filmów, który powstał w celu popularyzacji wiedzy nt. funkcjonowania barier i wsparcia psychologicznego osób z niepełnosprawnościami.

Inicjatywa przyczynia się do inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Jest to kwestia bardzo ważna w szczególności, że członkami nie tylko społeczności akademickiej UMCS, ale i akademickiego Lublina są także studenci i pracownicy z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Materiał przygotował zespół Centrum Prasowego UMCS we współpracy z Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS.

Realizacja jest współfinansowana z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Fot. B. Proll

    Aktualności

    Data dodania
    13 maja 2021