Jak przekształcić pasję aktorską w zawód?

Zastanawiasz się nad karierą w aktorstwie? Portal Aktorki.pl przedstawia kompleksowy zestaw rad przygotowany dla osób, które chcą spróbować swoich sił w przemyśle filmowym. Artykuł omawia największe mity związane z pracą w branży filmowej oraz podpowiada od czego zacząć przygodę z aktorstwem

Zanim rola Hana Solo uczyniła go aktorem światowego formatu, Harrison Ford pracował jako zwykły stolarz. Samuel L. Jackson przed Pulp Fiction wahał się między karierą biologa morskiego i architekta. Krętą drogę do aktorstwa przebył też Hugh Jackman, który między innymi uczył w szkole WF-u. Historie wielu gwiazd filmowych dowodzą, że nigdy nie jest za późno na rozwijanie swojej aktorskiej pasji.

W artykule portalu aktorki.pl można przeczytać o największych mitach związanych z aktorstwem. Według jednego z nich tylko osoby młode oraz mieszczące się w restrykcyjnych kanonach piękna forsowanych w świecie show biznesu mają szansę na karierę w branży aktorskiej. Nie jest to prawdą, gdyż w każdej produkcji filmowej, teatralnej, serialu czy reklamie potrzebne są osoby z różną aparycją, cechami charakterystycznymi i w różnym wieku. Dlatego warto mieć to na uwadze i szczególnie na początku nie ulegać negatywnym opiniom.

Kolejnym mitem jest to, że nowicjusz nie ma szansy na główną rolę, gdyż te zawsze przyznawane są aktorom z dorobkiem i znanym nazwiskiem. Co prawda to często stosowana strategia podnosząca produkcji na komercyjny sukces, niemniej reżyserzy zawsze poszukiwali i będą poszukiwać tzw. nowych twarzy – osób, które nie znudziły się widzom, mają w sobie świeżość cechującą wyłącznie nowicjuszy oraz charyzmę pozwalającą na przyciągnięcie tłumów na widownię.

Poszukując pracy w branży filmowej należy pamiętać, iż zawód aktora daje szerokie możliwości na rynku pracy. Aktorzy nie tylko grają w filmach, serialach czy na deskach teatrów. Znajdują zatrudnienie w telewizji (konferansjerzy, prowadzący programy, lektorzy), radiu (spikerzy, aktorzy słuchowisk radiowych), przy postprodukcji filmów aktorskich i animowanych (lektorzy, aktorzy dubbingowi) czy chociażby są angażowani do produkcji audiobooków. Niektórzy zaczynają pracę w branży jako statyści, aktorzy epizodyczni, dublerzy czy nawet kaskaderzy. Aktorów stale poszukuje się także do reklam, a niekiedy również na wydarzenia branżowe czy dla dzieci. 

Od czego zacząć swoją przygodę z aktorstwem?

Autorzy artykułu wskazują, iż już na pierwszym etapie kariery musisz przygotować portfolio aktorskie. To Twoja wizytówka na rynku pracy, rodzaj CV aktora. Dobre portfolio zawiera pakiet wyraźnych i różnorodnych zdjęć, zarówno twarzy i całej sylwetki, w różnych typach stylizacji. Zaleca się naturalność (delikatny makijaż lub brak), unikanie nakryć głowy i ozdób zasłaniających aktora. W portfolio umieszcza się także showreel (demo aktora), czyli krótki filmik, na którym artysta prezentuje swoje umiejętności. 

Całość artykułu można znaleźć na tej stronie internetowej.

(skrótowe opracowanie na podstawie portalu aktorki.pl)

 

    Publikacje

    Data dodania
    26 stycznia 2024