Nagroda Nobla 2021 z medycyny i fizjologii. Naukowa zabawa w „ciepło-zimno” - wykład prof. Kazimierza Trębacza – zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021”, który wygłosi prof. dr hab. Kazimierz Trębacz z Katedry Fizjologii Roślin i Biofizyki Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. Lubelski naukowiec przybliży dokonania tegorocznych Noblistów w dziedzinie fizjologii i medycyny, czyli odkrycie mechanizmów recepcji bodźców termicznych i mechanicznych.

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny została przyznana wspólnie dwóm naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego: Davidowi Juliusowi i Anrdemowi Patapoutianowi za „odkrycie receptorów temperatury i dotyku”. To przełomowe spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć skomplikowane działanie sensorów zmysłów ludzkiego ciała i to, w jaki sposób mogą one inicjować sygnały w naszym układzie nerwowym. Kluczowe role pierwotnych sensorów temperatury i dotyku odgrywają kanały jonowe typu TRP i PIEZO.

Jak doszło do odkrycia tych kanałów-receptorów? Co dzisiaj wiadomo na ich temat? I jaki związek mają z nimi rośliny? Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań będziemy mogli poznać podczas wykładu pt. „Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021”, który wygłosi prof. dr hab. Kazimierz Trębacz z Katedry Fizjologii Roślin i Biofizyki Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, naukowiec, od lat specjalizujący się w badaniach molekularnych sygnałów elektrycznych.

Wykład, przybliżający noblowskie odkrycia w dziedzinie fizjologii i medycyny, odbędzie się już w najbliższy czwartek (28 października) o godzinie 17:15 w Auli Fizyki Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie (ul. Idziego Radziszewskiego 10, budynek B, Aula Fizyki – sala 103, I piętro).

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorem wydarzenia jest Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Biofizycznego we współpracy z Instytutem Fizyki UMCS.

Wydarzenie na Facebooku

    Informacje prasowe

    Data dodania
    25 października 2021