"mój Cohen. (potwór miłości)".

Prezentowana wystawa przedstawia rysunki Bernarda Homziuka inspirowane poezją Leonarda Cohena.

     15 stycznia 2018 r. Muzeum UMCS przygotowało wystawę zatytułowaną "mój Cohen. (potwór miłości)". Na wystawę składa się 10 rysunków Bernarda Homziuka, inspirowanego twórczością Leonarda Cohena.

        Leonard Cohen urodzil się 21 września 1934 r. w Montrealu, a zmarł 7 listopada 2016 r. w Los Angeles. Wystawa w muzeum jest niejako podziękowaniem za inspirującą i poruszającą poezję Cohena w rocznicę Jego śmierci.

     Leonard Cohen często powtarzał, że zaczął śpiewać, gdyż trudno mu było wyżyć z pisania. Przy akompaniamencie gitary akustycznej i niewielkiego, łagodnie grającego zespołu, Cohen śpiewał nieco monotonnym, lecz ciepłym barytonem swoje teksty, łączące religijne i interkulturowe aluzje z czarnym humorem.

     Wielką popularność Cohen zyskał w Polsce, gdzie w latach 80. XX w. był bardziej znany niż w rodzinnej Kanadzie. Twórczość Cohena w Polsce spopularyzował Maciej Zembaty we współpracy z Maciejem Karpińskim tłumacząc teksty Cohena i wykonując polskie covery.

     W 2003 r. Cohen otrzymal z rąk gubernatora generalnego Kanady Adrienne Clarkson Order of Canada najwyższe odznaczenie kanadyjskie, przyznawane za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury.

     Wystawa przygotowana przez Muzeum UMCS prezentowana jest w holu Biblioteki Głównej UMCS, przy ul. Radziszewskiego 11. Czynna będzie do końca lutego 2018 r. Serdecznie zapraszamy.

                                                                                                                            Jerzy Kasprzak

    Aktualności

    Autor
    Jerzy Kasprzak
    Data dodania
    16 stycznia 2018