Książki pobudzają wyobraźnię

Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. Uczelni, kierownik Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej, która opowie o rozbudzaniu w dzieciach pasji do książek i specyfice literatury dla najmłodszych czytelników.

Jakie książki wybierać dzieciom? Na pewno skierowane do dziecka i ciekawe dla niego, dostosowane do wieku i wrażliwości; przynoszące nie tylko wiedzę, ale też rozrywkę na wysokim poziomie, rozwijające dobry smak i poczucie humoru; unikające stereotypów związanych z płcią, stereotypów kulturowych, rasowych, narodowych, unikające przemocy nawet w zabawie; pozwalające czerpać przyjemność z przeżywania emocji, poznawania i marzenia – mówi dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. Uczelni.

dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. Uczelni – doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki z ponad dwudziestoletnim stażem, kieruje Katedrą Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Członkini Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People). Prowadzi badania dotyczące m.in. funkcjonowania książki w kulturze cyfrowej, rynku wydawniczego dla dzieci i młodzieży, kultury czytelniczej, medialnej i informacyjnej młodego pokolenia. Autorka wielu publikacji i artykułów naukowych z tego zakresu. Aktywna popularyzatorka nauki, prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy, w tym moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki dla Dzieci.

Fot. Bartosz Proll

    Odcinki