Zaproszenie na wydarzenia w Ogrodzie Botanicznym UMCS - spacer z przewodnikiem i piknik japoński

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia odbywające się w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

fot. Aneta Mojduszka

8 maja godz. 11:00 zachęcamy do udziału w pierwszym, po 2-letniej przerwie, niedzielnym spacerze z przewodnikiem. Tematem przewodnim będą "Rośliny o kwiatach pozornych i niepozornych". Kwiat w większości przypadków kojarzy się nam z czymś pięknym, pachnącym, dekoracyjnym. Wiosną zachwycamy się obsypanymi kwiatami magnoliami, wiśniami, jabłoniami, ale niewiele osób zauważa, jak kwitnie leszczyna, buk, owies lub pszenica. Z kolei w okresie świąt Bożego Narodzenia modne do dekorowania mieszkań są poinsecje, które znamy pod nazwą gwiazdy betlejemskiej. Tutaj mamy jednak niespodziankę - u tej rośliny ozdobą są liście, a nie kwiaty. Podczas spaceru organizatorzy spróbują przybliżyć co - z botanicznego punktu widzenia - jest kwiatem, a co nim nie jest. Zwrócą także szczególną uwagę na małe kwiaty, z wyglądu niepozorne, a jednak tak ważne dla życia rośliny.

Przewodnik – dr Anna Cwener będzie czekała na uczestników od godz. 10.45 przy wejściu do Ogrodu, znajdującym się przy ul. Willowej. Nie ma żadnych limitów ani zapisów. Czas trwania – około 2 godz.

Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 7 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

Wszystkie pytania dotyczące niedzielnego zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem prosimy kierować na adres e-mail: botanik@hektor.umcs.lublin.pl, tel. 81 743 49 00.

Osobą do kontaktu jest dr Anna Cwener, tel. 81 743 49 00.

 ***

Także 8 maja o godz. 14.00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędą się zajęcia Shinrin-yoku & Hanami, czyli kąpieli leśnej połączonej z piknikiem japońskim. Tematem przewodnim będzie piękno ulotnej chwili, której symbolem są rozkwitające drzewa i kwiaty.

Początek maja to czas, w którym wiśnie, śliwy i jabłonie przyoblekają się delikatnymi, bladoróżowymi i białymi kwiatami. W Japonii hanami, czyli podziwianie kwitnących wiśni sakura, to czas celebrowania, spotkań ze znajomymi oraz pikników na łonie natury. To także czas docenienia otaczającego nas piękna budzącej się do życia  przyrody. Inspirowani tym pięknym zwyczajem chcielibyśmy zaprosić Państwa do spędzania czasu w otoczeniu rozwijających się liści drzew, kiełkujących roślin i pierwszych rozkwitających kwiatów.

Spotkanie rozpocznie się kąpielą leśną – wywodzącą się z Japonii sztuką zanurzenia się wszystkimi zmysłami w leśnej/ogrodowej przestrzeni, mającą formę wolnego, kontemplacyjnego spaceru pozwalającego na nawiązanie kontaktu ze sobą oraz otaczającą naturą. Podczas kąpieli doświadczymy poczucia relaksu, spokoju i zharmonizowania dzięki technikom oddechowym oraz pogłębionej uważności. Nie zabraknie nawiązań do kultury japońskiej: wspólnie przekroczymy symboliczną bramę tori zostawiając za sobą zmartwienia codzienności, wejdziemy do ogrodowej przestrzeni z intencją, którą symbolizować będzie wylosowane słowo w języku japońskim, skontaktujemy się z naszą kreatywnością i spróbujemy napisać proste haiku – trzywersową formę wiersza poświęconą naturze i doświadczanym emocjom. Dzięki wszystkim ćwiczeniom, byciu bliżej siebie i bliżej natury będziemy mieć szansę doznania ichigo-ichi – tak Japończycy określają jedyny taki moment w życiu, ulotność chwili, spotkanie, które już więcej się nie powtórzy.

W drugiej części wydarzenia oddamy się celebrowaniu wiosny na naszym trawniku pod kwitnącymi drzewkami. Obejrzymy symboliczną ceremonię parzenia herbaty zwaną channoyu i degustować będziemy zielony napar z tradycyjnej japońskiej herbaty matcha. Skosztujemy japońskich słodyczy, przekąsek i napojów. Jak na prawdziwe hanami przystało, zaprosimy Państwa także na poczęstunek sushi. W części edukacyjnej pikniku będzie okazja do wykaligrafowania swojego imienia po japońsku, poznania kilku zwrotów w tym języku oraz ubrania kimona.

Zajęcia są płatne i poprowadzi je Aneta Mojduszka – psycholożka, kulturoznawczyni i ekspertka z zakresu kultury japońskiej, miłośniczka natury oraz trenerka shinrin-yoku (kąpieli leśnych).

Czas trwania 3-4 godziny

Miejsce: Ogród Botaniczny UMCS, zbiórka grupy przy wejściu od ul. Willowej o 13:45

Koszt 65 zł (płatne w dniu zajęć)

Zapisy pod nr tel.: 509 228 513 (trwają do 7 maja do godz. 12:00) Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    5 maja 2022