UMCS wśród laureatów konkursu LODOŁAMACZE

Miło nam poinformować, że UMCS zdobył III miejsce w kategorii "Instytucja" w XI edycji konkursu LODOŁAMACZE. Statuetka przyznawana jest co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. Organizatorzy poszukują firm otwartych na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, a przy tym wyjątkowych, zaangażowanych i promujących niepełnosprawnych pracowników.

UMCS otrzymał nagrodę za "szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny naśladowania".

Podkarpacko-Lubelska Regionalna Gala XI Edycji Konkursu LODOŁAMACZE odbyła się 19 września br. w Rzeszowie. W samej kategorii "Instytucja" o tę nagrodę ubiegało się 11 instytucji.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podejmuje szereg działań, których celem jest podniesienie jakości życia studentów z niepełnosprawnością. Działania naszej uczelni służą wyrównywaniu szans edukacyjnych tej grupy studentów, a także przygotowaniu do pełnienia przyszłych ról społecznych takich jak: pracownik, członek społeczności lokalnej, lider kreujący zmiany w przestrzeni publicznej.
Proponujemy studentom z niepełnosprawnością następujące formy wsparcia, które mają na celu dostosowanie procesu dydaktycznego do potrzeb studentów: bezpłatny transport, pomoc asystenta, wypożyczalnia sprzętu, lektorat z języka angielskiego, aktywność sportowa, szkolenia z zakresu rozwoju osobistego i efektywnego uczenia się.

 

By rozwijać u studentów z niepełnosprawnością kompetencje społeczne, a także ułatwić proces integracji z pełnosprawnymi rówieśnikami, na naszej Uczelni organizujemy: wyjazd adaptacyjny dla studentów pierwszego roku, wyjazd szkoleniowy, który jest przez studentów popularnie nazywany "Wiosnowiskiem", a także letni obóz językowy. Wyjazdy te są dla studentów doskonałą okazją do nawiązywania przyjaźni, a także rozwoju osobistego. Wszystkie organizowane przez naszą Uczelnie wyjazdy mają w programie przewidziane wycieczki, które pomagają rozwijać pasje i zainteresowania studentom, a także szkolenia (ich tematyka jest zawsze wybierana we współpracy ze studentami). Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej działa prężnie Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych "Alter Idem", które na równych prawach zrzesza studentów pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Zrzeszenie organizuje wydarzenia, których celem jest integracja środowiska akademickiego wokół potrzeb osób z niepełnosprawnością: Piknik Integracyjny wraz z ogólnopolską konferencją studencką (ostatnim tematem konferencji był sport osób niepełnosprawnych, który jest organizowany w ramach rocznicy powstania Zrzeszenia. Ponadto członkowie Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych "Alter Idem" współpracują z Zespołem ds. Osób Niepełnosprawnych w przygotowaniu wydarzeń, a także uczestniczą w konferencjach poruszających problematykę niepełnosprawności. W obecnym roku akademickim Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych zorganizowało koncert charytatywny na rzecz absolwentki UMCS.

Ważnym obszarem działania UMCS jest projekt "Przyjazny Uniwersytet", którego początkowym celem było dostosowanie uczelnianych procedur do potrzeb osób doświadczających kryzysów zdrowia psychicznego. W obecnej formie projekt obok tego celu realizuje także zadania związane z promocją zdrowia psychicznego. Dlatego w obecnym roku akademickim obyło się szereg wydarzeń o charakterze naukowym (III Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatryczne), kulturalno-społecznym (Psychokino - projekcja filmu połączona z wykładem specjalisty i dyskusją)i terapeutycznym (warsztaty z arteterapii).

UMCS podejmuje także działania w zakresie aktywizacji zawodowej studentów z niepełnosprawnością. Realizujemy projekt we współpracy z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego i innymi uczelniami w Polsce "Staż w administracji publicznej droga do zatrudnienia na otwartym rynku pracy". Studenci i absolwenci z niepełnosprawnością są w nim przygotowywani do poruszania się po otwartym rynku pracy.  We współpracy z Fundacją Fuga Mundi  został zorganizowany Konwent Osób Niepełnosprawnych, którego głównym tematem była aktywizacja zawodowa młodych osób z niepełnosprawnościami. By uczynić zadość tradycji akademickiej wspólnego poszukiwania prawdy zaprosiliśmy do dyskusji organizacje pozarządowe o różnym profilu działalności, a także stworzyliśmy przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością, aby mogły przedstawić swój punkt widzenia.

Organizatorzy konkursu: Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych i Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Serdecznie gratulujemy!

    Informacje prasowe

    Data dodania
    20 września 2016