UMCS: Światowy Dzień Ochrony Środowiska 2021 – wideo

Już w najbliższą sobotę, tj. 5 czerwca na całym globie obchodzone będzie wyjątkowe święto – Światowy Dzień Ochrony Środowiska. To nietuzinkowe wydarzenie zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych niemal pół wieku temu. Ciągłe zmiany klimatyczne powodują, że jest to dzień spędzany w atmosferze troski i refleksji nad naszą planetą. Potrzeba jej ochrony wpajana jest każdemu z nas od najmłodszych lat, ale konieczność dbania o środowisko pozostaje niezmiennie aktualna i stale ma ogromne znaczenie dla losów naszego świata.

— Jesteśmy częścią jednego ekosystemu – jesteśmy częścią planety Ziemi — rozpoczyna prof. Sebastian Bernat z Katedry Gospodarki Przestrzennej Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS. — Obecny czas to czas określany przez ekspertów jako punkt krytyczny w zakresie zagrożeń dla ekosystemów. Ogólnie można powiedzieć, że jest to okres kryzysu – słyszymy o zmianach klimatycznych, zanikaniu bioróżnorodności, degradacji krajobrazów itd. Tego typu zagrożenia narastają — tłumaczy prof. Bernat. — Warto sobie uświadomić, że przecież jesteśmy częścią tego ekosystemu i czerpiemy z niego liczne korzyści takie jak pożywienie czy elementy budowlane. Nie zapominajmy również o korzyściach zdrowotnych, które daje nam odpoczynek wśród natury. 

Zachęcamy do cytowania wypowiedzi oraz udostępniania materiału wideo, w którym prof. Sebastian Bernat przybliża istotę ochrony i odbudowy ekosystemów.

Link do pobrania materiału wideo, napisów oraz stopklatki: https://we.tl/t-DlNNC2mQ7G (aktywny przez 7 dni)
Link do publikacji na platformie YouTube: https://youtu.be/QR7Cs4kqXiI

Fot. Ejaugsburg

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    2 czerwca 2021