Turniej o puchar Rektora UMCS w piłce siatkowej na siedząco

Jutro, 27 stycznia 2023 r. o godzinie 17:00 w sali sportowej nr 1 Centrum Kultury Fizycznej UMCS (ul. Langiewicza 22, Lublin) odbędzie się „Integracyjny turniej o puchar JM Rektora UMCS w piłce siatkowej na siedząco”.

W rozgrywkach rywalizować będzie około trzydziestu zawodników reprezentujących: Instytut Pedagogiki UMCS, Fundację Akademii Odkrywców Sportu UMCS (której zawodnikami są również podopieczni z zaprzyjaźnionych warsztatów terapii zajęciowej przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Roztocze") oraz Sekcję Sportowej Osób z Niepełnosprawnościami UMCS (składającą się ze studentów i pracowników z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami).

Celem imprezy jest upowszechnienie dyscypliny paraolimpijskiej, jaką jest piłka siatkowa na siedząco, promocja zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnościami realizowanych przez Fundację Akademia Odkrywców Sportu UMCS, integracja środowiska akademickiego oraz zbiórka pieniędzy, która pomoże dr Magdalenie Barabas z Instytutu Pedagogiki opiekować się swoją córką w Klinice "Budzik" (https://zrzutka.pl/vf6493).

Pomysłodawcami wydarzenia są: dyrektor Centrum Kultury Fizycznej UMCS dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS (pełniący również rolę trenera Sekcji) oraz dyrektor Instytutu Pedagogiki UMCS dr hab. Stanisława Byra, prof. uczelni.

Podczas wydarzenia każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom oraz medal.

Piłka siatkowa na siedząco jest dyscypliną paraolimpijską będącą odmianą tradycyjnej gry w piłkę siatkową, która swój debiut miała na paraolimpiadzie w 1980 roku. Zasady gry są bardzo podobne do reguł piłki siatkowej. Mecz siatkówki na siedząco trwa do trzech wygranych setów. Set wygrywa drużyna, która zdobyła 25 punktów z dwupunktową przewagą. Punkt dla drużyny przyznaje się, gdy po prawidłowym zagraniu piłka dotknie boiska przeciwnika. Zdobywa się również punkt wtedy, kiedy przeciwnik popełni błąd. Piłka może być odbijana każdą częścią ciała. Jeśli piłka jest podnoszona, pchana czy rzucana, uznaje się ją za przetrzymaną i wtedy punkt trafia do drużyny przeciwnej. Gracz podczas zagrania piłki musi być w pozycji siedzącej i mieć kontakt z boiskiem co najmniej jednym pośladkiem.


Harmonogram zawodów:

17:00 Odprawa techniczna, rozgrzewka zawodników,

17:20 Oficjalne otwarcie zawodów

17:30 Rozpoczęcie gier

19:30 Zakończenie turnieju i wręczenie nagród

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    26 stycznia 2023