Ogród Botaniczny UMCS: Noc Muzeów oraz Koncert Pieśni Patriotycznej i Ludowej MP3

Szanowni Państwo, zapraszamy na najbliższe wydarzenia odbywające się w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

fot. Agnieszka Dąbrowska

W najbliższą sobotę (20 maja br.) o godz. 18.00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędzie się Noc Muzeów z Ogrodem – „Co kryją gwarowe nazwy roślin?”. Zapraszamy Państwa na magiczny spacer, dzięki któremu przeniesiemy się w dawne czasy, często znane tylko z opowieści. Spacer w wieczornym Ogrodzie poprowadzi dr Agnieszka Dąbrowska, a następnie zaprosi na gawędę w blasku ogniska.

Przedmiotem spotkania będzie prelekcja o ludowej terminologii botanicznej stosowanej na Lubelszczyźnie w XIX wieku i współcześnie. Analiza wybranych nazw nasuwa pewien ich podział w zależności od skojarzeń i wyobraźni ludzi. Wiele dawnych nazw, np. „płucnik”, „glistnik” wskazywało, na jaki rodzaj schorzenia rośliny te były stosowane. Niektóre gwarowe nazwy kojarzono z kształtem i kolorem kwiatów, kształtem liści lub zapachem np. „dziurawka”, „ognicha”, „zajęcze uszy”. Źródłem nazw roślin były również opowieści o ich stworzeniu i pochodzeniu. Przykładowo określenie „czarcikęs” nawiązuje do historii o roślinie ugryzionej przez diabła.

Jeśli aura nie pozwoli na spotkanie w plenerze, prelekcja zostanie przeniesiona pod dach. Uczestników, bez względu na pogodę, prosimy o przybycie na godz. 18.00 (zbiórka przy wejściu od ul. Willowej).

Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc – tel. 81 743 49 00 w godz. 7.00-15.00. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 maja  do godz. 15.00. Liczba miejsc ograniczona.

Dodatkowych informacji udziela: dr Agnieszka Dąbrowska - tel. 81 743 49 00.

Z kolei 21 maja (niedziela) zapraszamy do udziału w Koncercie Pieśni Patriotycznej i Ludowej - w ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przy Dworku Kościuszków (na terenie Ogrodu Botanicznego).

Tego dnia będzie można usłyszeć oraz zobaczyć młodych wykonawców z zaprzyjaźnionych szkół. Na scenie pojawią się:
- tancerze z grupy teatralno-tanecznej „Bajdurka” z Zespołu Szkół Nr 12 w Lublinie; zobaczymy w ich wykonaniu XVIII w. krakowiaka, rodzimą polkę czy spokojnego finezyjnego trojaka;
- chór „Kamertonik” z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie;
- uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastkowie wystawią inscenizację "O Kościuszko piękny wzorze... pragniemy Cię naśladować";
- chór ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Czemiernikach;
- Zespół Ludowy „Sławiniacy” działający przy Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Wstęp na wydarzenie w cenie biletu ulgowego – 3 zł

Dodatkowych informacji udziela: Błażej Maciorowski - tel. 81 743 49 00.

Mp3 do pobrania pod linkiem - https://phavi.umcs.pl/at/audios/2017/0511/142835-temat-5-czesc-1.mp3 [Obchody Roku Kościuszkowskiego w Dworku Kościuszków – zapowiedź Doroty Leposińskiej, kierownika obiektu]

    Informacje prasowe

    Data dodania
    17 maja 2017