Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Prof. M. Łesiowa i konferencja z okazji 25-lecia Ukrainistyki

Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS oraz Parafia Greckokatolicka p.w. Narodzenia NMP w Lublinie serdecznie zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Ś.P. Profesora Michała Łesiowa, która odbędzie się 12 maja 2017 r. (piątek) o godz. 9.00 na Wydziale Humanistycznym UMCS (IV p. "Nowa Humanistyka").

Prof. dr hab. Michał Łesiów (1928-2016) – wybitny językoznawca, dialektolog, historyk języka, ceniony i lubiany nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń slawistów, człowiek porozumienia i dialogu, zwłaszcza dialogu polsko-ukraińskiego. Przez ponad 60 lat nierozerwalnie związany z Lublinem - najpierw jako student, potem wieloletni pracownik UMCS i KUL, czy wreszcie wieloletni współpracownik Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, prowadzący zajęcia dla kleryków wyznania greckokatolickiego. W Lublinie podjął w 1950 roku studia na filologii polskiej KUL, które ukończył w 1955 r. Po rocznym pobycie na stażu naukowym w Instytucie Językoznawstwa PAN w Krakowie powrócił do Lublina w 1956 roku, by rozpocząć pracę w Katedrze Języka Polskiego UMCS. Od tego momentu był nieprzerwanie związany z naszą Uczelnią, pełniąc różne funkcje – kierownika Zakładu Filologii Rosyjskiej (później Zakładu Języka Rosyjskiego) oraz Zakładu Filologii Ukraińskiej, dyrektora Instytutu Filologii Rosyjskiej i Słowiańskiej oraz Dziekana Wydziału Humanistycznego UMCS (w latach 1981-1984). Prof. Łesiów cieszył i wciąż cieszy się dużym autorytetem w środowisku akademickim, zarówno pracowników, jak i studentów, a wyrazem tego uznania jest tablica pamiątkowa ku jego czci.

Program uroczystości oraz biografia prof. Łesiowa znajdują się w załączniku.

Jednocześnie zapraszamy na Międzynarodową konferencję naukową z okazji 25-lecia Filologii Ukraińskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, która odbędzie się 11 maja 2017 r. (czwartek) na Wydziale Humanistycznym UMCS. Organizatorami wydarzenia są Zakład Filologii Ukraińskiej UMCS, Koło Naukowe Ukrainistów UMCS oraz Sekcja Wschodniosłowiańska Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Humanistycznego UMCS.

Tematyka konferencji dotyczy aktualnych zagadnień ukraińskiego językoznawstwa, literaturoznawstwa, folkloru i współczesnych przemian społeczno-politycznych na Ukrainie. W dyskusji wezmą udział studenci, doktoranci i młodzi naukowcy z Warszawy i Lublina oraz różnych ośrodków zagranicznych, m.in. z Kijowa, Łucka, Lwowa, Zaporoża i Ołomuńca.

Program ramowy konferencji
10.00-10.30 otwarcie konferencji - Kierownik Zakładu Filologii Ukraińskiej UMCS prof. dr hab. Feliks Czyżewski i prof. dr hab. Lubow Frolak, sala 421 „Nowa Humanistyka” UMCS
10.30 – 17.30 obrady w trzech sekcjach
Pierwsza część będzie miała charakter e-konferencji, po niej w sali 421 odbędzie się wykład prof. Wasyla Iwaszkiwa (Lwowski Uniwersytet Państwowy im. Iwana Franki) pt. Фольклористична діяльність Пантелеймона Куліша. Po wykładzie zostaną wznowione obrady w sekcjach.

Szczegółowy program dostępny jest w załączniku. 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    9 maja 2017