O idei olimpizmu i olimpijczykach - wideo

Trwają obecnie XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Przed nami jeszcze wiele sportowych emocji - do 8 sierpnia br. możemy śledzić występy najlepszych na świecie sportowców, walczących o medale. W stolicy Japonii są także przedstawiciele Lubelszczyzny, ale czy można mówić o „lokalności” olimpijczyków? Jak to wygląda w świetle nauki, jaka jest idea olimpizmu i jego początki?

– Cała idea olimpijska, tradycja ruchu olimpijskiego, a także karta olimpijska wyraźnie mówi o tym, że olimpijczyk jest reprezentantem państwa i narodu. (…) Sprawa tego definiowania nie jest bynajmniej sporem czysto akademickim, dlatego, że pojawia się cała, ogromna literatura dotycząca olimpijczyków. (…) w różnych środowiskach pojawiają się nawet na poziomie sporu, delikatnie rzecz nazywając, wymiany poglądów na temat tego, czyim olimpijczykiem jest taki czy inny zawodnik, a to wynika głównie z prestiżu tych wyjątkowych zawodów i faktu, że udział w olimpiadzie jest powodem do chluby. – mówi prof. Dariusz Słapek, dyrektor Instytutu Historii UMCS. 

Zapraszamy do zapoznania się i udostępniania materiału wideo poświęconego próbie zdefiniowania pojęcia „olimpizm”. Naukowiec UMCS zachęca też do przyjrzenia się publikacjom, które zilustrują nam sylwetki sportowców i to, w jaki sposób olimpijczycy wywodzący się z Lubelszczyzny przeżywali igrzyska, ale także przybliżą teoretyczną myśl olimpizmu.  

Link do pobrania materiału: https://we.tl/t-DN762pfc5L  (aktywny przez 6 dni) 

Wideo na kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=7N4ByeXQoLE

 

Nagranie zostało przygotowane przez Centrum Prasowe UMCS.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    3 sierpnia 2021