Mychajło Hruszewski – rola w historii, znaczenie dla współczesności

We wrześniu 2016 r. przypada 150. rocznica urodzin Mychajła Hruszewskiego (1866-1934) – przywódcy niepodległego państwa ukraińskiego w 1918 r., polityka, najwybitniejszego historyka ukraińskiego, pisarza, wydawcy, który urodził się w Chełmie w 1866 r. Jubileusz ten jest wielkim wydarzeniem dla całego narodu ukraińskiego, jednak szczególny wymiar ma on dla Ukraińców mieszkających w województwie lubelskim, gdyż obchodzona będzie pamięć jednego z najwybitniejszych synów narodu ukraińskiego urodzonych w Chełmie.

Jubileusz stał się okazją do zorganizowania w Lublinie dyskusji panelowej o M. Hruszewskim z udziałem polskich i ukraińskich badaczy. Dyskusja o tej wybitnej postaci odbędzie się w czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godz. 17 na Wydziale Politologii UMCS w Auli im. Ignacego Daszyńskiego (Lublin, Plac Litewski 3). Jej organizatorami są: Towarzystwo Ukraińskie oraz Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W panelu weźmie udział dwóch badaczy polskich i dwóch ukraińskich oraz moderator. W dyskusji głos zabiorą: dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Grzegorz Janusz, były ambasador Ukrainy w Polsce oraz dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki prof. Markijan Malśkyj, wybitny znawca historiografii ukraińskiej prof. Tomasz Stryjek z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, wybitny historyk lwowski zajmujący się postacią M. Hruszewskiego, a jednocześnie kierownik Katedry Historii Najnowszej Ukrainy im. Mychajła Hruszewskiego Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki prof. Ołeksij Suchyj oraz jako moderator dr Grzegorz Kuprianowicz – lubelski historyk, prezes Towarzystwa Ukraińskiego, pracownik Centrum Europy Wschodniej UMCS i wykładowca w Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Spotkanie ma na celu przypomnienie postaci Mychajła Hruszewskiego, który odegrał fundamentalną rolę w kształtowaniu ukraińskiej idei narodowej i tożsamości historycznej narodu ukraińskiego. Był również jedną z kluczowych postaci w okresie budowania państwowości ukraińskiej na początku XX w., gdy stał się niekwestionowanym przywódcą państwa. On także położył podwaliny pod nowoczesną historiografię ukraińską i rozwój nauki ukraińskiej pod koniec XIX i na początku XX w. Godnym podkreślenia jest fakt urodzenia M. Hruszewskiego w Chełmie, co stało się ważnym elementem tożsamości historycznej mniejszości ukraińskiej w województwie lubelskim.

Dodatkowych informacji udziela dr Grzegorz Kuprianowicz.

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    21 kwietnia 2016